MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Cougar Indoor Track & Field Meet Start List
T
+
-
Courtesy: Washington State Athletics
Release: 01/25/2007
Send Mail Print RSS
Related Links

Jan. 25, 2007

Licensed to Washington State University
                                       Hy-Tek's Meet Manager 1/25/2007 08:57 AM
              Cougar Indoor Invitational - 1/26/2007 to 1/27/2007
                                 Cougar Indoor
                              Pullman, Washington
                                 Meet Program

Event 1 Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles =============================================================================== Friday 1/26/2007 - 2:30 PM Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 3 Robinson, Amanda Idaho NT 4 Pickler, Diana Washington St. NT 5 Savageau, Aimee Utah State NT 6 Cox, Bailey Montana NT 7 Burt, Molly Idaho NT Section 2 Timed Finals 3 Aikins, Amber Montana NT 4 Pickler, Julie Washington St. NT 5 Goodman, Lindsay Idaho NT 6 Collins, Darcy Idaho NT 7 McKinnie, Megan Montana NT

Event 1 Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump =============================================================================== Friday 1/26/2007 - 3:10 PM Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 McKinnie, Megan Montana NH 2 Savageau, Aimee Utah State NH 3 Pickler, Julie Washington St. NH 4 Cox, Bailey Montana NH 5 Collins, Darcy Idaho NH 6 Aikins, Amber Montana NH 7 Burt, Molly Idaho NH 8 Robinson, Amanda Idaho NH 9 Goodman, Lindsay Idaho NH 10 Pickler, Diana Washington St. NH

Event 1 Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put =============================================================================== Friday 1/26/2007 - 4:30 PM Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Savageau, Aimee Utah State ND 2 Pickler, Diana Washington St. ND 3 Cox, Bailey Montana ND 4 Burt, Molly Idaho ND 5 Pickler, Julie Washington St. ND 6 Aikins, Amber Montana ND 7 Robinson, Amanda Idaho ND 8 Goodman, Lindsay Idaho ND 9 McKinnie, Megan Montana ND 10 Collins, Darcy Idaho ND

Event 1 Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump =============================================================================== Friday 1/26/2007 - 5:40 PM Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Burt, Molly Idaho ND 2 Goodman, Lindsay Idaho ND 3 McKinnie, Megan Montana ND 4 Pickler, Julie Washington St. ND 5 Collins, Darcy Idaho ND 6 Robinson, Amanda Idaho ND 7 Pickler, Diana Washington St. ND 8 Cox, Bailey Montana ND 9 Savageau, Aimee Utah State ND 10 Aikins, Amber Montana ND

Event 1 Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run =============================================================================== Friday 1/26/2007 - 6:50 PM Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Burt, Molly Idaho NT 2 Pickler, Diana Washington St. NT 3 Pickler, Julie Washington St. NT 4 Collins, Darcy Idaho NT 5 Savageau, Aimee Utah State NT 6 Aikins, Amber Montana NT 7 Goodman, Lindsay Idaho NT 8 Robinson, Amanda Idaho NT 9 McKinnie, Megan Montana NT 10 Cox, Bailey Montana NT

Event 2 Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash =============================================================================== Friday 1/26/2007 - 3:30 PM Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 2 Snook, Ian Idaho NT 3 Schauble, Kyle Washington St. NT 4 Strang, John Utah State NT 5 Moody, Rickey Washington St. NT 6 Moore, Logan Utah State NT 7 Hicks, Chris Montana NT 8 Torgison, Eamonn Idaho NT

Event 2 Heptathlon: #2 Men Long Jump =============================================================================== Friday 1/26/2007 - 4:10 PM Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Torgison, Eamonn Idaho ND 2 Schauble, Kyle Washington St. ND 3 Hicks, Chris Montana ND 4 Moore, Logan Utah State ND 5 Moody, Rickey Washington St. ND 6 Snook, Ian Idaho ND 7 Strang, John Utah State ND

Event 2 Heptathlon: #3 Men Shot Put =============================================================================== Friday 1/26/2007 - 5:30 PM Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Snook, Ian Idaho ND 2 Moody, Rickey Washington St. ND 3 Torgison, Eamonn Idaho ND 4 Moore, Logan Utah State ND 5 Schauble, Kyle Washington St. ND 6 Hicks, Chris Montana ND 7 Strang, John Utah State ND

Event 2 Heptathlon: #4 Men High Jump =============================================================================== Friday 1/26/2007 - 6:30 PM Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Moore, Logan Utah State NH 2 Torgison, Eamonn Idaho NH 3 Strang, John Utah State NH 4 Schauble, Kyle Washington St. NH 5 Snook, Ian Idaho NH 6 Moody, Rickey Washington St. NH 7 Hicks, Chris Montana NH

Event 2 Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 9:00 AM Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 2 Hicks, Chris Montana NT 3 Moody, Rickey Washington St. NT 4 Moore, Logan Utah State NT 5 Schauble, Kyle Washington St. NT 6 Strang, John Utah State NT 7 Snook, Ian Idaho NT 8 Torgison, Eamonn Idaho NT

Event 2 Heptathlon: #6 Men Pole Vault =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 9:40 AM Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Schauble, Kyle Washington St. NH 2 Strang, John Utah State NH 3 Snook, Ian Idaho NH 4 Moody, Rickey Washington St. NH 5 Moore, Logan Utah State NH 6 Hicks, Chris Montana NH 7 Torgison, Eamonn Idaho NH

Event 2 Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 11:30 AM Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Schauble, Kyle Washington St. NT 2 Moody, Rickey Washington St. NT 3 Torgison, Eamonn Idaho NT 4 Strang, John Utah State NT 5 Moore, Logan Utah State NT 6 Snook, Ian Idaho NT 7 Hicks, Chris Montana NT

Event 3 Men Weight Throw =============================================================================== Friday 1/26/2007 - 2:45 PM Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Ellis, Tyler Utah State 14.63m 2 Gerstenberger, Jake Montana 15.19m 3 Asher, Victor Washington St. 14.62m 4 Sanchez, Javier Utah State 13.10m 5 Stanton, Jimmy Montana 13.65m 6 Whitney, Beau Idaho 15.41m 7 Bean, Curtis Montana 15.72m 8 Hellekson, Chris Montana 13.60m Flight 2 Finals 1 Wood, Ben Idaho 16.94m 2 Rogan, James Idaho 15.97m 3 Wauters, Matthew Idaho 20.73m 4 Liu, Kevin Utah State 17.96m 5 Mattox, Marcus Idaho 17.60m 6 Winger, Russ Idaho 19.85m 7 Mancuso, Chase Washington St. 16.14m 8 Boling, Jacob Idaho 17.18m

Event 4 Women Weight Throw =============================================================================== Friday 1/26/2007 - 6:30 PM Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Williams, Brittany Montana 10.89m 2 Bothum, Mykael Idaho 13.50m 3 Lewis, Michelle Montana 12.96m 4 Bortz, Stephanie Montana 15.17m 5 Williams, Alexandrea USC ND 6 Prince, Shannon Utah State 14.02m 7 Demme, Jane Idaho 14.86m 8 Effertz, Abbey Montana 13.29m 9 Knuths, Candace Idaho 13.92m 10 Zita, Jessica Washington St. 15.18m

Event 5 Men Long Jump =============================================================================== Friday 1/26/2007 - 7:00 PM Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Tighe, David Idaho 6.68m 2 Somers, Bryan Montana 6.55m 3 Mosbacher, Chris Montana 6.37m 4 Hadfield, Blake Utah State 6.90m 5 Zapata, Moreno Washington St. 6.70m 6 Low, Heath Idaho 6.84m 7 Pabst, Kevin Idaho 7.14m 8 Mulvaney, Andy Montana 6.42m

Event 6 Women Long Jump =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 10:00 AM Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Betz, Megan Montana 5.08m 2 Kling, Emily Idaho 4.93m 3 Schuetzle, Catie Washington St. 5.81m 4 Klisowska, Katarzyna USC 5.92m 5 Henderson, Mallory Montana 4.83m 6 Cox, Bailey Montana 5.54m 7 Aikins, Amber Montana 5.46m

Event 7 Men High Jump =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 11:00 AM Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Holmon, David Idaho 2.00m 2 Arrivey, Trent Washington St. 2.13m 3 Marler, Jonathan Idaho 1.93m 4 Somers, Bryan Montana 1.87m 5 Mulvaney, Andy Montana 1.98m 6 Eaton, Kyle Washington St. 2.05m

Event 8 Men Shot Put =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 11:00 AM Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Whitney, Beau Idaho 15.31m 2 Sanchez, Javier Utah State 13.41m 3 Asher, Victor Washington St. 15.25m 4 Hellekson, Chris Montana 14.36m 5 Bean, Curtis Montana 14.17m 6 Stanton, Jimmy Montana 14.45m 7 Mattox, Marcus Idaho 14.26m 8 Ellis, Tyler Utah State 13.71m Flight 2 Finals 1 Wilson, Evan Montana 16.75m 2 Wauters, Matthew Idaho 16.08m 3 Gerstenberger, Jake Montana 15.70m 4 Ulrick, Drew Washington St. 16.10m 5 Winger, Russ Idaho 19.60m 6 Rogan, James Idaho 15.95m 7 Liu, Kevin Utah State 16.30m 8 Lamb, Matt Washington St. 17.02m

Event 9 Men Pole Vault =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 11:30 AM Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Blanchard, Michael Montana 4.57m 2 Zell, Levi Montana 4.90m 3 Carpenter, Mike Idaho 4.64m 4 Byers, Tyson Washington St. 5.20m 5 King, David Montana 4.60m 6 Hawkins, Palmer Utah State 4.50m 7 Loomis, David Utah State 4.42m 8 Tousley, Jack Idaho 4.49m 9 Brown, DJ Washington St. 4.60m 10 Toone, Matt Utah State 4.60m

Event 10 Men Triple Jump =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 12:00 PM Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Holmon, David Idaho 15.08m 2 Hadfield, Blake Utah State 14.00m 3 Brady, Matt Idaho 14.12m 4 Hicks, Chris Montana 14.57m 5 Mosbacher, Chris Montana 14.37m 6 Zapata, Moreno Washington St. 14.83m

Event 11 Men 60 Meter Hurdles =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 12:00 PM Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 2 Leavitt, Barry Washington St. 8.40 3 Luckstead, Jeff Idaho 8.27 4 Williams, Robert Washington St. 8.18 5 Richins, Chase Utah State 8.29 6 Bell, Scott Utah State 8.08 7 Larson, Matt Montana 8.25 Heat 2 Prelims 3 Bowery, Landon Montana 8.50 4 Somers, Bryan Montana 8.58 5 Mosbacher, Chris Montana 8.50 6 Seethaler, Dan Utah State 9.10

Event 12 Women 60 Meter Hurdles =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 12:15 PM Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 Oman, Lindsey USC 8.90 2 Bergland, Heather Idaho 8.71 3 Davis, Candice USC 8.23 4 Peterson, Amber Utah State 8.68 5 Clarke, Shalina USC 8.50 6 Cannon, Ashlee Utah State 8.97 7 Stewart, Talia USC 8.50 8 Gordon, Christie Idaho 8.97 Heat 2 Prelims 2 Strauss, Dana Utah State 9.36 3 Aikins, Amber Montana 9.25 4 Betz, Megan Montana 9.75 5 Flynn, Angelica Washington St. 9.15 6 Hopkins, Heidi Utah State 9.30 7 McKinnie, Megan Montana 9.40

Event 13 Men 1 Mile Run =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 12:50 PM Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Hendrick, Duncan Montana 4:16.20 2 Johnston, Jeremiah Idaho 4:16.24 3 Kessen, Ben Utah State 4:16.50 4 Thompson, Michael Idaho 4:17.54 5 Tardy, Bastien Idaho 4:18.33 6 Flaherty, Ryan Montana 4:18.60 7 Jones, Andrew Washington St. 4:18.72 8 Potter, Kevin Idaho 4:19.75 9 Smargiassi, Dominic Washington St. 4:23.43 10 Clements, Aaron Utah State 4:28.00 11 Wing, Heath Utah State 4:29.00 12 Betts, Derry Washington St. 4:31.22 13 Bown, Craig Utah State 4:32.00 14 Glenn, Jared Utah State 4:36.00

Event 14 Women 1 Mile Run =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 1:00 PM Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Paul, Haley Washington St. 4:52.95 2 Egami, Lisa Washington St. 4:54.00 3 Colbrese, Ashley Montana 4:56.50 4 Gonzalez, Isley Washington St. 4:58.23 5 Twitchell, Jennie Utah State 4:58.94 6 Sandoval, Marisa Washington St. 4:59.50 7 Chipney, Breanna Idaho 4:59.54 8 DeWalt, Kara Montana 5:04.50 9 Lee-Painter, Alex Idaho 5:10.00 10 Stratton, Erin Utah State 5:11.00 11 Meyer, Alexis Utah State 5:15.00

Event 15 Men 60 Meter Dash =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 1:10 PM Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 Michener, Sam Idaho 6.97 2 Carpenter, Mike Idaho 6.99 3 Brown, James Montana 6.90 4 Robertson, Jaycee Washington St. 6.81 5 Brown, Lamar Utah State 6.98 6 Smith, DJ Utah State 6.72 7 Woods, Justin Washington St. 6.91 8 Lubinski, Brian Montana 6.85 Heat 2 Prelims 3 Low, Heath Idaho 7.32 4 Luckstead, Jeff Idaho 7.34 5 McDonald, Kiel Idaho 7.18 6 Woods, Brian Washington St. 7.03 7 Mimoun, Benjamin Idaho 7.05

Event 16 Women 60 Meter Dash =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 1:25 PM Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 Chadwick, Brittany Utah State 7.82 2 Onyepunuka, Jessica USC 7.54 3 Davis, Candice USC 7.58 4 Griffey, Princess Joy Washington St. 7.63 5 Stewart, Talia USC 7.58 6 Rodriguez, Carol USC 7.43 7 Porter, La Shawnda Washington St. 7.70 8 Clarke, Shalina USC 7.58 Heat 2 Prelims 3 Patten, Stefani Idaho 8.04 4 Henderson, Mallory Montana 8.20 5 Clark, Erin Montana 8.36 6 Cranney, Ali Utah State 8.13 7 Garcia, Meagan Idaho 7.87

Event 17 Women High Jump =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 1:30 PM Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Oman, Lindsey USC 1.63m 2 Christensen, Lisa Utah State 1.50m 3 Montgomery, Natasha Washington St. 1.70m 4 Garn, Jamie Utah State 1.60m 5 Pickett, Tara Utah State 1.60m 6 Betz, Megan Montana 1.65m 7 Chadez, Breeana Idaho 1.70m 8 Hanson, McKinnon Washington St. 1.70m 9 Hendricks, Rachel Montana 1.75m

Event 18 Women Shot Put =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 1:30 PM Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Zita, Jessica Washington St. 14.34m 2 Prince, Shannon Utah State 11.58m 3 Bothum, Mykael Idaho 14.33m 4 Oman, Lindsey USC 9.14m 5 Odell, Kelly Montana 11.81m 6 Effertz, Abbey Montana 14.35m 7 Lewis, Michelle Montana 11.12m 8 Williams, Brittany Montana 12.34m 9 Hutchinson, Kate USC 9.55m 10 Garberg, McKenzie Washington St. 14.55m

Event 19 Men 400 Meter Dash =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 1:55 PM Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 4 Bowery, Landon Montana 49.92 5 Josephson, Brett Idaho 50.79 6 Seethaler, Dan Utah State 52.45 Section 2 Timed Finals 3 Robertson, Jaycee Washington St. 49.80 4 Pabst, Kevin Idaho 49.32 5 Karren, Nick Utah State 49.36 6 Timpson, Devin Washington St. 49.44 Section 3 Timed Finals 1 Senn, Ryan Montana 49.20 2 Bell, Scott Utah State 49.15 3 Knighton, Brett Utah State 49.15 4 Hewitt-Gaffney, Bob Washington St. 48.30 5 Follett, Reny Washington St. 48.76 6 Henning, Cody Montana 48.96

Event 20 Women 400 Meter Dash =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 2:10 PM Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Strauss, Dana Utah State 1:01.74 2 Cannon, Ashlee Utah State 59.99 3 Hodges, Brittany Idaho 59.85 4 Radke, Stephanie Montana 58.45 5 Nielson, Jessie Utah State 59.15 6 Rey, AshLee Idaho 59.85 Section 2 Timed Finals 2 Steiner, Kristen Montana 58.15 3 Horace, Becky Jean Idaho 58.12 4 McClendon, Nicole Washington St. 57.52 5 Galaviz, Selena Washington St. 57.70 6 Clark, Erin Montana 57.85 Section 3 Timed Finals 2 King, Lorraine Washington St. 57.51 3 Peterson, Amber Utah State 57.25 4 Davis-Quarrie, Tara USC 55.00 5 Probasco-Canda, Brandi Washington St. 55.38 6 Olear, Elizabeth USC 56.00

Event 21 Women Pole Vault =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 2:00 PM Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Wechsler, Anya Montana 3.47m 2 Nicholas, Chelsea Washington St. 3.36m 3 Fuller, Jessica Washington St. 3.40m 4 Owen, Melinda Idaho 4.12m 5 Mays, Kendall Washington St. 3.66m 6 Taylor, Ashley Montana 3.47m 7 Duhadway, Kat Utah State 3.80m 8 Flesher, Kirstin Utah State 3.40m 9 Diles, Tamara Palouse Hills TC NH

Event 22 Women Triple Jump =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 2:00 PM Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Kling, Emily Idaho 11.30m 2 Aikins, Amber Montana 11.61m 3 Klisowska, Katarzyna USC 11.78m 4 Gardner, Kaylee Washington St. 11.95m 5 Radke, Stephanie Montana 10.61m 6 Quinones, Amy Washington St. 11.90m

Event 23 Men 800 Meter Run =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 2:25 PM Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Williams, Emon Utah State 1:56.72 2 Bown, Craig Utah State 1:57.00 3 Stone, Sam Washington St. 1:57.41 4 Pabst, Kevin Idaho 1:57.54 5 Gray, David Utah State 1:57.78 6 Kessen, Ben Utah State 1:59.00 7 Niccoli, Andrew Utah State 2:02.00 Section 2 Timed Finals 1 Lemenager, Luke Washington St. 1:51.40 2 Loether, Jesse Montana 1:52.85 3 Cassleman, John Washington St. 1:54.22 4 Potter, Kevin Idaho 1:55.10 5 Merkling, Kevin Idaho 1:55.42 6 Concha, Chris Washington St. 1:55.48 7 Clark, Sean Montana 1:55.60

Event 24 Women 800 Meter Run =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 2:30 PM Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Trane, Sara Washington St. 2:10.49 2 Egan, Amy Utah State 2:14.00 3 Chipney, Breanna Idaho 2:14.65 4 Walker, Nicole Montana 2:14.88 5 DeMartini, Karen Washington St. 2:15.84 6 Twitchell, Jennie Utah State 2:16.00 7 Andrus, Brooke Montana 2:16.20 8 DeWalt, Kara Montana 2:18.50 9 Marshall, Piper Washington St. 2:22.00 10 Ouwerkerk, Melinda Idaho 2:22.82

Event 25 Men 200 Meter Dash =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 2:40 PM Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 4 Brown, Lamar Utah State 22.98 5 Somers, Bryan Montana 22.86 6 Lubinski, Brian Montana 22.45 Section 2 Timed Finals 3 Mimoun, Benjamin Idaho 22.07 4 Brown, James Montana 21.50 5 Woods, Brian Washington St. 22.02 6 Michener, Sam Idaho 22.03

Event 26 Women 200 Meter Dash =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 2:50 PM Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 3 Webb, Cachet Utah State NT 4 Cranney, Ali Utah State NT 5 Chadwick, Brittany Utah State NT Section 2 Timed Finals 3 Betz, Megan Montana 26.75 4 Henderson, Mallory Montana 26.25 5 Steiner, Kristen Montana 25.55 6 Patten, Stefani Idaho 26.00 Section 3 Timed Finals 3 Garcia, Meagan Idaho 25.12 4 Probasco-Canda, Brandi Washington St. 24.99 5 Porter, La Shawnda Washington St. 24.58 6 Hasson, Myra USC 24.60

Event 27 Men 3000 Meter Run =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 3:00 PM Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Williams, Chris Washington St. 8:22.43 2 Guzman, Diego Idaho 8:23.11 3 Wold, Seth Utah State 8:28.06 4 Twitchell, Vance Utah State 8:29.22 5 Geib, Daniel Washington St. 8:38.49 6 Favinger, Woody Washington St. 8:39.26 7 Jones, Tony Utah State 8:47.00 8 Carter, Brett Montana 8:50.08 9 Racine, Matt Idaho 8:57.43 10 Beaver, Ryan Montana 9:06.50 11 Budge, Mike Utah State 9:35.00 12 Mackay, Taylor Utah State 9:52.00

Event 28 Women 3000 Meter Run =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 3:15 PM Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Lawrence, Collier Washington St. 9:51.81 2 Richter, Rhea Idaho 10:03.23 3 Ramirez, Kelly Washington St. 10:16.80 4 VanDeBrake, Chelsea Washington St. 10:20.00 5 Lifferth, Stacie Utah State 10:22.00 6 Berry, Caroline Utah State 10:24.00 7 Egan, Amy Utah State 10:26.00 8 Hawkins, Vanessa Utah State 10:36.00 9 McFadden, Melissa Idaho 10:37.83 10 Calaway, Kaci Montana 10:41.84 11 Colberg, Dominique Montana 11:00.02 12 Rowlan, April Utah State 11:12.00 13 Helgerson, Bridget USC NT 14 Ellis, Katherine USC NT 15 Jarvey, Natalie USC NT

Event 29 Men 4x400 Meter Relay =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 3:30 PM School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 3 Idaho 'A' NT 1) Carpenter, Mike 2) Pabst, Kevin 3) Mimoun, Benjamin 4) Michener, Sam 4 Utah State 'A' 3:18.00 1) Bell, Scott 2) Richins, Chase 3) Knighton, Brett 4) Karren, Nick 5 Washington St. 'A' 3:16.81 1) Lemenager, Luke 2) Hewitt-Gaffney, Bob 3) Woods, Brian 4) Woods, Justin 6 Montana 'A' 3:18.58 1) Senn, Ryan 2) Bowery, Landon 3) Henning, Cody 4) Brown, James

Event 30 Women 4x400 Meter Relay =============================================================================== Saturday 1/27/2007 - 3:40 PM School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Idaho 'A' NT 1) Garcia, Meagan 2) Hodges, Brittany 3) Rey, AshLee 4) Horace, Becky Jean 2 Utah State 'A' 3:54.00 1) Hopkins, Heidi 2) Cannon, Ashlee 3) Nielson, Jessie 4) Peterson, Amber 3 Washington St. 'B' 3:50.00 1) Galaviz, Selena 2) King, Lorraine 3) 4) McClendon, Nicole 4 Montana 'A' 3:47.80 1) Cox, Bailey 2) Radke, Stephanie 3) Clark, Erin 4) Walker, Nicole 5 Washington St. 'A' 3:43.68 1) Probasco-Canda, Brandi 2) Porter, La Shawnda 3) Trane, Sara 4) Egami, Lisa 6 Southern California 'A' NT 1) Hasson, Myra 2) Olear, Elizabeth 3) Davis-Quarrie, Tara 4) Rodriguez, Carol

Washington State Cougars Athletics
advertisement

advertisement