MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Descending Order Lists for Cougar Invite High School Meet
T
+
-
Courtesy: Washington State Athletics
Release: 04/19/2002
Send Mail Print RSS
Related Links

April 19, 2002

EVENTS ARE LISTED IN CHRONOLOGICAL ORDER WITH RUNNING EVENTS FIRST AND THEN FIELD EVENTS.
ALL HAND TIMES HAVE BEEN CONVERTED TO FAT AND ENGLISH MARKS TO METRIC.
DECLARATION FORMS WILL BE FAXED TO EACH SCHOOL MONDAY, APRIL 22.

Licensed to Washington State University Hy-Tek's Meet Manager 4/19/02 08:30 PM Third Annual Cougar Invitational - 4/27/02 Cougar Invite High School Meet Mooberry Track, Pullman, Washington Performance List

RUNNING EVENTS

Event 39 Girls 4x100 Meter Relay 12:30 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 49.43 2000 Southridge High Mooberry: 44.56 1987 USA Juniors School =============================================================================== 1 Southridge 'A' 49.60h 49.84 2 Kamiakin 'A' 50.80h 51.04 3 Riverside Christian 'A' 51.21 51.21 4 Moscow 'A' 51.20h 51.44 5 West Valley- Yakima 'A' 51.74 51.74 6 Richland 'A' 51.80h 52.04 7 Redmond 'A' 51.90h 52.14 8 Pullman 'A' 52.20h 52.44 9 Lewiston 'A' 53.30h 53.54 10 Shadle Park 'A' 53.50h 53.74 11 Camas 'A' 54.20h 54.44 12 Selah 'A' 54.90h 55.14 13 Decatur 'A' 55.60h 55.84

Event 40 Boys 4x100 Meter Relay 12:45 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 43.02 2000 A.C. Davis High Mooberry: 39.17 1985 USA Juniors School =============================================================================== 1 Kamiakin 'A' 43.60h 43.84 2 Pullman 'A' 44.04 44.04 3 Richland 'A' 44.10h 44.34 4 Puyallup 'A' 44.20h 44.44 5 Shadle Park 'A' 44.30h 44.54 6 Olympia 'A' 44.40h 44.64 7 Pasco 'A' 44.71 44.71 8 West Valley- Yakima 'A' 44.50h 44.74 9 Decatur 'A' 44.50h 44.74 10 Redmond 'A' 44.70h 44.94 11 Lewis and Clark 'A' 44.70h 44.94 12 Moscow 'A' 44.70h 44.94 13 Selah 'A' 46.50h 46.74 14 Inchelium 'A' 47.00h 47.24 15 Bonners Ferry 'A' 47.10h 47.34 16 Lewiston 'A' 47.20h 47.44

Event 41 Girls 1600 Meter Run 1:00 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 5:07.32 2001 Rachel Ellison, Pasco High Mooberry: 5:07.32 2001 Rachel Ellison, Pasco High Name Year School =============================================================================== 1 Ellison, Rachel Pasco 5:07.32 5:07.32 2 Perkins, Teona Kennewick 5:09.24 5:09.24 3 Koeske, Hannah Lewis & Clk 5:12.50h 5:12.74 4 MacDougall, Ashley Redmond 5:16.80h 5:17.04 5 Blodgett, Amy Kamiakin 5:21.00h 5:21.24 6 Brown, Dana Lewis & Clk 5:23.70h 5:23.94 7 Turner, Kelly Kamiakin 5:26.40h 5:26.64 8 Underhill, Alyssa Shadle Park 5:28.00h 5:28.24 9 Carey, Amy Richland 5:30.00h 5:30.24 10 Mathison, Katie Pullman 5:39.00h 5:39.24 11 Hodges, Heather Bethel 5:40.00h 5:40.24 12 Green, Amber Selah 5:44.00h 5:44.24 13 Probst, Janelle Mead 5:50.00h 5:50.24 14 Campbell, April Deer Park 5:53.30h 5:53.54 15 Silver, Cynthia Decatur 5:58.90h 5:59.14 16 Lee-Painter, Allix Moscow 5:59.00h 5:59.24

Event 42 Boys 1600 Meter Run 1:10 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 4:18.39 2000 Matt Topping, Kamiakin High Mooberry: 4:18.30 2000 Matt Topping, Kamiakin High Name Year School =============================================================================== 1 Ehlis, Brian WV-Yakima 4:23.47 4:23.47 2 Gibson, Doug Riverside Ch 4:27.10h 4:27.34 3 Braden, Forest Bon. Ferry 4:28.00h 4:28.24 4 Carte, Brett Naches 4:29.10 4:29.10 5 Roberts, Travis Selah 4:29.69 4:29.69 6 Hinrichs, Phil Pullman 4:30.15 4:30.15 7 Morgan, Joe Puyallup 4:30.20h 4:30.44 8 Williams, Chris Decatur 4:32.30h 4:32.54 9 Trammell, Chad WV-Yakima 4:34.00h 4:34.24 10 Bradley, Nick Lewiston 4:34.00h 4:34.24 11 Rice, Mitch Redmond 4:36.00h 4:36.24 12 Gavin, John EV-Spok 4:36.50h 4:36.74 13 Surma, Brandon Kamiakin 4:37.00h 4:37.24 14 Aikele, Nathan Kamiakin 4:38.00h 4:38.24 15 Boyd, Wyatt Olympia 4:38.10h 4:38.34 16 Palmer, Scott Puyallup 4:39.00h 4:39.24 17 Moser, Derek Richland 4:39.00h 4:39.24 18 Mata, Eric Pasco 4:40.00h 4:40.24 19 Randall, Leonard Orofino 4:40.10h 4:40.34 20 Ramey, Erik Kamiakin 4:42.00h 4:42.24 21 Kincaid, Curtis Shadle Park 4:42.00h 4:42.24 22 Hoffman-Keall, Kai Lewis & Clk 4:42.70h 4:42.94 23 Kreiger, Torey Olympia 4:43.10h 4:43.34 24 Barney, Rick Decatur 4:44.20h 4:44.44 25 Yelle, Ryan Decatur 4:45.00h 4:45.24 26 Helm, Shaun Decatur 4:47.00h 4:47.24 27 Simon, Andrew Camas 4:49.00h 4:49.24 28 Hoeft, Travis Decatur 4:56.00h 4:56.24 29 Boccato, Gianpaulo Decatur 4:58.00h 4:58.24 30 Atencio, Greg Richland 4:59.00h 4:59.24 31 Dibble, Chris Lewiston 4:59.00h 4:59.24 32 Byrne, Brandon Decatur 4:59.00h 4:59.24 33 Christopher, Brock Moscow 5:05.77 5:05.77

Event 43 Girls 100 Meter Hurdles 1:20 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 14.32 2000 Lindsey Johnson, Kamiakin High Mooberry: 13.31 1994 Sau Ying Chan, USC Name Year School =============================================================================== 1 Blake, Linda Richland 14.75 14.75 2 Ayers-Stamper, Danielle Lac-Wash 14.79 14.79 3 Bennett, Emily Moscow 15.40h 15.64 4 Wells, Sharelle Riverside Ch 15.60h 15.84 5 Elliott, Nicole Pasco 15.70h 15.94 6 Clemens, Carrie Shadle Park 16.00h 16.24 7 Evans, Amy Valley Chris 16.10h 16.34 8 Love, Michelle Richland 16.20h 16.44 9 Hays, Hailey Bon. Ferry 16.40h 16.64 10 Guymon, Kendle Richland 16.40h 16.64 11 Dugger, Brittney Richland 16.40h 16.64 12 McCouley, Megan Bethel 16.50h 16.74 13 Bement, Jocelyn Kamiakin 16.60h 16.84 14 Elliott, Michelle Pasco 16.60h 16.84 15 Tom, Laura WV-Yakima 16.70h 16.94 16 Gunn, Sydney Redmond 16.80h 17.04 17 Benson, Emily Lewiston 16.80h 17.04 18 Hays, Jenna Bon. Ferry 16.80h 17.04 19 Trammell, Megan WV-Yakima 17.00h 17.24 20 Moore, Cassie Mead 17.10h 17.34 21 Dayton, Lauren Camas 17.20h 17.44 22 Fouts, Sara Kennewick 17.30h 17.54 23 York, Alexis Decatur 17.30h 17.54 24 Kim, Christine Decatur 17.30h 17.54 25 Miles, Sonja Lewiston 17.60h 17.84 26 Reed, Rachel Kennewick 17.80h 18.04

Event 44 Boys 110 Meter Hurdles 1:35 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 14.82 2000 Derek Price, Connell High Mooberry: 13.62 1990 Tony Li, WSU Name Year School =============================================================================== 1 Robinson, Will Lewis & Clk 14.70h 14.94 2 Wilson, Brandon Kamiakin 15.20h 15.44 3 Cassleman, John Pullman 15.20h 15.44 4 Smith, Andy Selah 15.20h 15.44 5 Page, Nate Moscow 15.40h 15.64 6 Ames, Jeff Olympia 15.40h 15.64 7 Frey, Bob Bethel 15.70h 15.94 8 Hansen, Brad Southridge 15.80h 16.04 9 Rice, Mark Lewiston 15.80h 16.04 10 Adelmund, Steve Richland 16.00h 16.24 11 Anders, Brendan Lewis & Clk 16.00h 16.24 12 Okorn, Atim Shadle Park 16.00h 16.24 13 Bailie, Mason Connell 16.10h 16.34 14 Copell, Chris Kamiakin 16.10h 16.34 15 Williams, PJ Orofino 16.10h 16.34 16 Clark, Alex Selah 16.40h 16.64 17 Dunstan, Trevor Pasco 16.70h 16.94 18 Turner, Justin Richland 17.00h 17.24 19 Corrao, Steve Moscow 17.10h 17.34 20 Isaac, Nick Decatur 17.40h 17.64 21 Dana, Dan Richland 17.60h 17.84

Event 45 Girls 400 Meter Dash 1:55 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 56.58 2000 Bree Skinner, Pasco High Mooberry: 52.67 1989 Celestine N'Drin, WSU Name Year School =============================================================================== 1 Legard, Terran Columbia Bur 47.80h 48.04 2 Wood, Tara Southridge 58.85 58.85 3 Gannon, Charlene CV 58.90h 59.14 4 Wilson, Kameko Bethel 59.00h 59.24 5 Sutton, McKayla Selah 59.61 59.61 6 Wolverton, Lisa Riverside Ch 1:00.20h 1:00.44 7 Olander, Lauren WV-Yakima 1:00.20h 1:00.44 8 Andersen, Shayley Shadle Park 1:00.70h 1:00.94 9 Hingston, Katie Kennewick 1:01.22 1:01.22 10 Shively, Erin Riverside Ch 1:01.29 1:01.29 11 Harris, Cassie Mead 1:01.30h 1:01.54 12 Gillum, Rachel Redmond 1:02.10h 1:02.34 13 Eby, Kara Bon. Ferry 1:02.20h 1:02.44 14 Gregorich, Chelsea WV-Yakima 1:02.40h 1:02.64 15 McNeal, Dominique Decatur 1:02.80h 1:03.04 16 Abersfeller, Julia Kennewick 1:02.90h 1:03.14 17 Hamilton, Heather Kamiakin 1:03.00h 1:03.24 18 Love, Hilary Lewis & Clk 1:03.70 1:03.70 19 Davis, Sheea Decatur 1:04.40h 1:04.64 20 Blazzard, Tasha Lewiston 1:05.00h 1:05.24

Event 46 Boys 400 Meter Dash 2:10 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 48.79 2000 JaQua Anderson, A.C. Davis High Mooberry: 45.24 1984 Gabriel Tiacoh, WSU Name Year School =============================================================================== 1 Page, Nate Moscow 50.70h 50.94 2 Hansen, Trevor Bethel 51.00h 51.24 3 Behen, Kenny Kamiakin 51.10h 51.34 4 Graham, George Riverside Ch 51.62 51.62 5 Kiesel, Kyle Shadle Park 51.40h 51.64 6 Kinion, Tom Pasco 51.40h 51.64 7 Cassleman, John Pullman 51.50h 51.74 8 Kimball, Andrew Richland 51.90h 52.14 9 Battan, Jacob Camas 51.90h 52.14 10 Martin, Bill Richland 52.00h 52.24 11 Collins, Brian Selah 52.50h 52.74 12 Shelman, Spencer Shadle Park 52.50h 52.74 13 Brown, Nathon Redmond 52.50h 52.74 14 Shoen, E.J. WV-Yakima 52.97 52.97 15 Elliott, Travis Olympia 52.80h 53.04 16 Porter, John Lewiston 52.80h 53.04 17 Robinson, Michael Richland 52.90h 53.14 18 Hadley, Richard Connell 53.00h 53.24 19 Morgan, Joe Puyallup 53.20h 53.44 20 Wheatley, Chris Lewis & Clk 53.40h 53.64 21 Fanning, Matt Pasco 53.91 53.91 22 Odne, David Decatur 54.30h 54.54 23 Hurst, Tyler Lewis & Clk 54.30h 54.54 24 Franken, Chris Decatur 54.70h 54.94

Event 47 Girls 100 Meter Dash 2:25 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 12.68 2001 Michelle Mehlman, Pullman High Mooberry: 11.45 1994 Inger Miller, USC Name Year School =============================================================================== 1 Hatcher, Nicole Southridge 12.14 12.14 2 Singleton, Kristin Southridge 12.40 12.40 3 Legard, Terran Columbia Bur 12.40h 12.64 4 Imran, Gayle Decatur 12.40h 12.64 5 Griffith, Jamie Kamiakin 12.40h 12.64 6 Schneider, Katie Southridge 12.80 12.80 7 Stricker, Suzy Richland 12.60h 12.84 8 Baker, Holly Potlatch 12.89 12.89 9 Powell, Danitra Decatur 12.80h 13.04 10 Treece, Erin Riverside Ch 12.80h 13.04 11 Moszeter, Dani Camas 12.90h 13.14 12 Abersfeller, Natalie Kennewick 12.90h 13.14 13 Robinson, Jena Lewis & Clk 12.90h 13.14 14 Floyd, Angela Decatur 13.20h 13.44 15 Schutzle, Catie Shadle Park 13.20h 13.44 16 Henry, Brittney Lewis & Clk 13.30h 13.54 17 Ellis, Kami Lewiston 13.50h 13.74 18 Kinyon, Kellyn Lewiston 13.50h 13.74

Event 48 Boys 100 Meter Dash 2:40 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 11.09 2001 Marty Martin, Puyallup High Mooberry: 10.27 1991 George Ogbeide, WSU Name Year School =============================================================================== 1 Kragt, John Ritzville 10.81 10.81 2 Jackson, Leon Kamiakin 10.70h 10.94 3 Hurt, Morgan Naches 10.94 10.94 4 Burch, Chris Inchelium 11.02 11.02 5 Alexander, Eric Shadle Park 10.80h 11.04 6 Dunning, Kyle Kamiakin 10.80h 11.04 7 Singleton, Josh Bon. Ferry 10.80h 11.04 8 Moore, Cody Pullman 10.90h 11.14 9 Whitmire, Derek Kamiakin 10.90h 11.14 10 Lybbert, Matt Southridge 10.90h 11.14 11 Cassleman, John Pullman 10.90h 11.14 12 Ford, Tracy Decatur 10.90h 11.14 13 Ellis, Cody Puyallup 11.00h 11.24 14 Clay, Michael Richland 11.00h 11.24 15 Logwood, Damien Shadle Park 11.00h 11.24 16 Billings, Corey Redmond 11.10h 11.34 17 Sprenger, Eric Moscow 11.10h 11.34 18 Roby, Clint Orofino 11.20h 11.44 19 Han, Thomas WV-Yakima 11.20h 11.44 20 Griffey, Francis Decatur 11.30h 11.54 21 Nicacio, Michael Richland 11.30h 11.54 22 Gans, Kyle Olympia 11.30h 11.54 23 Evans, Brian Olympia 11.30h 11.54 24 Behrens, Matt Bon. Ferry 11.30h 11.54 25 Heamon, Dan Shadle Park 11.30h 11.54 26 Carter, LaShane Pasco 11.40h 11.64 27 Medina, Mike Shadle Park 11.40h 11.64 28 Becker, Phil Puyallup 11.40h 11.64 29 Guptill, Chad Kamiakin 11.40h 11.64 30 Stoker, Steven Connell 11.40h 11.64 31 Sanford, Cody Pasco 11.40h 11.64 32 Porter, John Lewiston 11.50h 11.74 33 Harris, Darrin Decatur 11.50h 11.74 34 Reineke, Matt Lewiston 16.10h 16.34

Event 49 Girls 800 Meter Run 2:55 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 2:17.10 2000 Renee Wageman, Kamiakin High Mooberry: 2:03.79 1994 Karen Bennett, Arizona Name Year School =============================================================================== 1 Ellison, Rachel Pasco 2:12.71 2:12.71 2 Ingersoll, Morgan Richland 2:18.00h 2:18.24 3 Perkins, Teona Kennewick 2:19.60h 2:19.84 4 Amend, Holly Lewis & Clk 2:19.90h 2:20.14 5 Bement, Jocelyn Kamiakin 2:22.50h 2:22.74 6 Hart, Elizabeth Lewis & Clk 2:22.50h 2:22.74 7 Thorarinsson, Brynia Mead 2:25.60h 2:25.84 8 Fast, Jen Redmond 2:27.30h 2:27.54 9 Lee-Painter, Allix Moscow 2:28.10h 2:28.34 10 Turner, Kelly Kamiakin 2:29.80h 2:30.04 11 Miller, Brienne Shadle Park 2:31.00h 2:31.24 12 Williams, Kalynn Selah 2:31.66 2:31.66 13 Russell, Lena Selah 2:32.18 2:32.18 14 Reeves, Julia Selah 2:33.30h 2:33.54 15 Bancke, Alicia Camas 2:35.00h 2:35.24 16 Davis, Sheea Decatur 2:42.90h 2:43.14

Event 50 Boys 800 Meter Run 3:10 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 1:56.03 2000 Ryan Wieseler, Connell High Mooberry: 1:45.12 1994 Joaquim Cruz, Oregon Name Year School =============================================================================== 1 Conway, Joey Kamiakin 1:57.30h 1:57.54 2 Gavin, John EV-Spok 1:58.50h 1:58.74 3 Demmings, Adam Puyallup 1:58.79 1:58.79 4 Colby, Eric Connell 1:59.10h 1:59.34 5 Miller, Aaron Kamiakin 1:59.50h 1:59.74 6 Vanni, Matt Richland 1:59.60h 1:59.84 7 Strickler, Ed Richland 1:59.90h 2:00.14 8 Williams, Chris Decatur 2:01.50h 2:01.74 9 Grahlfs, Phil Naches 2:02.02 2:02.02 10 Wieseler, Wes Connell 2:01.80h 2:02.04 11 Gibson, Doug Riverside Ch 2:02.11 2:02.11 12 Dickman, Brad Southridge 2:02.60h 2:02.84 13 Kinion, Tom Pasco 2:03.60h 2:03.84 14 Mata, Eric Pasco 2:03.80h 2:04.04 15 Blanshan, Evan Selah 2:04.00h 2:04.24 16 Plaster, Tyler Shadle Park 2:04.00h 2:04.24 17 Hurst, Tyler Lewis & Clk 2:04.90h 2:05.14 18 Barnes, Kevin Olympia 2:05.20h 2:05.44 19 Battan, Jacob Camas 2:06.00h 2:06.24 20 Calhoun, Mark Moscow 2:08.41 2:08.41 21 Helm, Shaun Decatur 2:08.30h 2:08.54 22 Piippo, Micah Richland 2:08.50h 2:08.74 23 Barney, Rick Decatur 2:08.60h 2:08.84 24 Dibble, Chris Lewiston 2:09.00h 2:09.24 25 Byrne, Brandon Decatur 2:09.40h 2:09.64 26 Piippo, Nick Richland 2:09.80h 2:10.04 27 Simon, Andrew Camas 2:11.00h 2:11.24 28 Yelle, Ryan Decatur 2:12.10h 2:12.34 29 Van Tassell, Dustin Moscow 2:12.71 2:12.71

Event 51 Girls 300 Meter Hurdles 3:25 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 44.51 2000 Ann Sullivan, Omak High Mooberry: 44.51 2000 Ann Sullivan, Omak High Name Year School =============================================================================== 1 Bennett, Emily Moscow 46.02 46.02 2 Baynes, Brittany CV 46.10h 46.34 3 Elliott, Nicole Pasco 46.73 46.73 4 Evans, Amy Valley Chris 46.50h 46.74 5 Marsh, Emily Pullman 46.60h 46.84 6 Terry, Tina Valley Chris 46.80h 47.04 7 Blake, Linda Richland 46.90h 47.14 8 Summers, Jennie CV 46.90h 47.14 9 Shanley, Jessica Richland 47.00h 47.24 10 Dayton, Lauren Camas 48.10h 48.34 11 Tom, Laura WV-Yakima 48.30h 48.54 12 Benson, Emily Lewiston 48.80h 49.04 13 Stueckle, Andrea Lac-Wash 49.06 49.06 14 Elliott, Michelle Pasco 48.90h 49.14 15 Wells, Sharelle Riverside Ch 49.19 49.19 16 Graves, Katie Bethel 49.00h 49.24 17 Love, Michelle Richland 49.00h 49.24 18 Moore, Cassie Mead 49.40h 49.64 19 Hays, Jenna Bon. Ferry 49.50h 49.74 20 Chadwick, Emily Shadle Park 50.00h 50.24 21 Miles, Sonja Lewiston 52.40h 52.64 22 Kim, Christine Decatur 53.10h 53.34 23 Gbnero, Medina Decatur 56.30h 56.54

Event 52 Boys 300 Meter Hurdles 3:40 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 38.97 2000 Derek Price, Connell High Mooberry: 38.97 2000 Derek Price, Connell High Name Year School =============================================================================== 1 Cassleman, John Pullman 38.86 38.86 2 Ellis, Cody Puyallup 38.70h 38.94 3 Smith, Andy Selah 39.80h 40.04 4 Wilson, Brandon Kamiakin 39.80h 40.04 5 Page, Nate Moscow 40.50h 40.74 6 Frey, Bob Bethel 41.00h 41.24 7 Adelmund, Steve Richland 41.00h 41.24 8 Okorn, Atim Shadle Park 41.50h 41.74 9 Dickman, Kyle Southridge 41.60h 41.84 10 Burnett, Clint WV-Yakima 41.60h 41.84 11 Bailey, Ken Puyallup 41.90h 42.14 12 Anders, Brendan Lewis & Clk 42.00h 42.24 13 Yeats, Erik Kamiakin 42.00h 42.24 14 Williams, PJ Orofino 42.20h 42.44 15 Rollinger, Trevor WV-Yakima 42.40h 42.64 16 Ames, Jeff Olympia 42.50h 42.74 17 Carey, Keith Bon. Ferry 42.80h 43.04 18 Moody, Derek Kamiakin 42.80h 43.04 19 Thune, Jacob Redmond 43.00h 43.24 20 Bailie, Mason Connell 43.50h 43.74 21 Corrao, Steve Moscow 43.80h 44.04 22 Turner, Justin Richland 43.90h 44.14 23 McMeans, Ryan Selah 44.30h 44.54 24 Hall, Tony Deer Park 44.30h 44.54 25 Six, Khris Lewiston 44.70h 44.94 26 Henry, Andy Decatur 45.80h 46.04

Event 53 Girls 200 Meter Dash 3:55 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 26.06 2001 Michelle Mehlman, Pullman High Mooberry: 23.27 1994 Inger Miller, USC Name Year School =============================================================================== 1 Hatcher, Nicole Southridge 25.19 25.19 2 Imran, Gayle Decatur 25.30h 25.54 3 Wood, Tara Southridge 25.96 25.96 4 Legard, Terran Columbia Bur 25.90h 26.14 5 Griffith, Jamie Kamiakin 25.90h 26.14 6 Powell, Danitra Decatur 26.00h 26.24 7 Floyd, Angela Decatur 26.34 26.34 8 Cox, Baily Wilbur-Crest 26.50h 26.74 9 Schneider, Katie Southridge 26.80 26.80 10 McNeal, Dominique Decatur 26.83 26.83 11 Treece, Erin Riverside Ch 26.60h 26.84 12 Sutton, McKayla Selah 26.90 26.90 13 Moszeter, Dani Camas 26.70h 26.94 14 Schroeder, Whitney Moscow 27.04 27.04 15 Stricker, Suzy Richland 26.80h 27.04 16 Marsh, Emily Pullman 27.00h 27.24 17 Patten, Stephani Moscow 27.33 27.33 18 Wilson, Kameko Bethel 27.10h 27.34 19 Heitlauf, Lindsay Redmond 27.50 27.50 20 Chavallo, Silka Kennewick 27.60h 27.84 21 Mark, Kim Lewiston 28.00h 28.24

Event 54 Boys 200 Meter Dash 4:10 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 22.46 2000 JaQua Anderson, A.C. Davis High Mooberry: 22.44 1969 Lennox Miller, USC Name Year School =============================================================================== 1 Jackson, Leon Kamiakin 22.00h 22.24 2 Whitmire, Derek Kamiakin 22.40h 22.64 3 Singleton, Josh Bon. Ferry 22.50h 22.74 4 Dunning, Kyle Kamiakin 22.50h 22.74 5 Moore, Cody Pullman 22.60h 22.84 6 Hurt, Morgan Naches 22.60h 22.84 7 Clay, Michael Richland 22.60h 22.84 8 Page, Nate Moscow 22.70h 22.94 9 Sprenger, Eric Moscow 22.80h 23.04 10 Lybbert, Matt Southridge 22.90h 23.14 11 Burch, Chris Inchelium 22.90h 23.14 12 Cassleman, John Pullman 23.00h 23.24 13 Martin, Bill Richland 23.00h 23.24 14 Collins, Brian Selah 23.00h 23.24 15 Behrens, Matt Bon. Ferry 23.10h 23.34 16 Nelson, Milton Lewis & Clk 23.10h 23.34 17 Smith, Cameron Redmond 23.20h 23.44 18 Harris, Darrin Decatur 23.20h 23.44 19 Reineke, Matt Lewiston 23.20h 23.44 20 Ford, Tracy Decatur 23.20h 23.44 21 Roby, Clint Orofino 23.20h 23.44 22 Nicacio, Michael Richland 23.30h 23.54 23 Gans, Kyle Olympia 23.40h 23.64 24 Sanford, Cody Pasco 23.60h 23.84 25 Sill, Andrew Decatur 24.00h 24.24 26 Carter, LaShane Pasco 24.10h 24.34 27 Franken, Chris Decatur 24.90h 25.14

Event 55 Girls 3200 Meter Run 4:25 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 11:34.01 2001 Alana Hagney, Lewis & Clark High Mooberry: 11:34.01 2001 Alana Hagney, Lewis & Clark High Name Year School =============================================================================== 1 Geissler, Jamie Mead 11:05.55 11:05.55 2 Brown, Dana Lewis & Clk 11:10.10h 11:10.34 3 Jensen, Kristi Kamiakin 11:24.90h 11:25.14 4 Boquist, Rachelle Shadle Park 11:30.00h 11:30.24 5 Redman, Jamie Lewis & Clk 11:51.00h 11:51.24 6 Becker, Ruth Selah 11:55.00h 11:55.24 7 Holroyd, Natalie Redmond 11:58.40h 11:58.64 8 Green, Amber Selah 12:03.00h 12:03.24 9 Dickey, Kristy Southridge 12:04.20h 12:04.44 10 Parkman, Valene Shadle Park 12:10.00h 12:10.24 11 Lee, Lili Pullman 12:14.30h 12:14.54 12 Bromeling, Ali Shadle Park 12:20.00h 12:20.24 13 Sherwood, Bobbie Jo Wellpinit 12:24.00h 12:24.24 14 Kronvall, Jennifer Pasco 12:25.80h 12:26.04 15 Sundborg, Cindy WV-Yakima 12:28.00h 12:28.24 16 Compogno, Katie Mead 12:37.00h 12:37.24 17 Campbell, April Deer Park 12:42.70h 12:42.94 18 Silver, Cynthia Decatur 13:12.10h 13:12.34

Event 56 Boys 3200 Meter Run 4:45 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 9:16.26 2001 Michael Kiter, Shadle Park High Mooberry: 9:16.26 2001 Michael Kiter, Shadle Park High Name Year School =============================================================================== 1 Nelson, Richie Shadle Park 9:25.90h 9:26.14 2 Randall, Leonard Orofino 9:29.10h 9:29.34 3 Braden, Forest Bon. Ferry 9:36.00h 9:36.24 4 Currell, Mark Selah 9:38.29 9:38.29 5 Morgan, Joe Puyallup 9:41.00h 9:41.24 6 Ehlis, Brian WV-Yakima 9:43.90h 9:44.14 7 Trammell, Chad WV-Yakima 9:48.00h 9:48.24 8 Connelly, Michael Lewis & Clk 9:49.90h 9:50.14 9 Williams, Chris Decatur 9:52.20h 9:52.44 10 Carte, Brett Naches 9:53.80h 9:54.04 11 Cannon, Tyler Kamiakin 9:56.00h 9:56.24 12 Bradley, Nick Lewiston 9:57.00h 9:57.24 13 Hinrichs, Phil Pullman 9:59.70h 9:59.94 14 Turner, Brett Kamiakin 10:04.00h 10:04.24 15 Rabe, Dwight Southridge 10:07.00h 10:07.24 16 Groves, Jacob Naches 10:11.70h 10:11.94 17 Boyd, Wyatt Olympia 10:12.90h 10:13.14 18 Jensen, Daniel Kamiakin 10:15.00h 10:15.24 19 Smallwood, William Wellpinit 10:20.00h 10:20.24 20 Thorsen, Tom Richland 10:20.00h 10:20.24 21 Mata, Eric Pasco 10:29.00h 10:29.24 22 Kreiger, Torey Olympia 10:30.00h 10:30.24 23 Helm, Shaun Decatur 10:38.00h 10:38.24 24 Larpenteur, Dave Decatur 10:42.80h 10:43.04 25 Barney, Rick Decatur 10:50.00h 10:50.24 26 Boccato, Gianpaulo Decatur 10:50.50h 10:50.74

Event 57 Girls 4x400 Meter Relay 5:00 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 3:59.44 2000 Pasco High Mooberry: 3:32.48 1994 Arizona State School =============================================================================== 1 Richland 'A' 4:09.00h 4:09.24 2 Kamiakin 'A' 4:11.20h 4:11.44 3 Riverside Christian 'A' 4:11.91 4:11.91 4 Redmond 'A' 4:12.90h 4:13.14 5 Pasco 'A' 4:13.00h 4:13.24 6 Southridge 'A' 4:15.00h 4:15.24 7 Bethel 'A' 4:15.00h 4:15.24 8 West Valley- Yakima 'A' 4:16.21 4:16.21 9 Pullman 'A' 4:16.60h 4:16.84 10 Lewis and Clark 'A' 4:17.42 4:17.42 11 Mead 'A' 4:17.80h 4:18.04 12 Shadle Park 'A' 4:21.00h 4:21.24 13 Naches Valley 'A' 4:22.70h 4:22.94 14 Lewiston 'A' 4:26.00h 4:26.24 15 Selah 'A' 4:27.30h 4:27.54 16 Moscow 'A' 4:31.00h 4:31.24 17 Bonners Ferry 'A' 4:32.10h 4:32.34 18 Decatur 'A' 4:49.90h 4:50.14

Event 58 Boys 4x400 Meter Relay 5:20 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 3:25.84 2001 Shadle Park High Mooberry: 3:06.64 1994 USC School =============================================================================== 1 Shadle Park 'A' 3:29.00h 3:29.24 2 Kamiakin 'A' 3:29.50h 3:29.74 3 Richland 'A' 3:30.10h 3:30.34 4 Pasco 'A' 3:30.97 3:30.97 5 Puyallup 'A' 3:31.20h 3:31.44 6 Redmond 'A' 3:33.40h 3:33.64 7 Connell 'A' 3:36.00h 3:36.24 8 Lewis and Clark 'A' 3:36.00h 3:36.24 9 Moscow 'A' 3:36.50h 3:36.74 10 Pullman 'A' 3:37.20 3:37.20 11 Orofino 'A' 3:37.40h 3:37.64 12 Decatur 'A' 3:37.60h 3:37.84 13 Naches Valley 'A' 3:37.86 3:37.86 14 Camas 'A' 3:38.00h 3:38.24 15 Olympia 'A' 3:38.60h 3:38.84 16 Selah 'A' 3:42.10h 3:42.34 17 Bonners Ferry 'A' 3:42.20h 3:42.44

FIELD EVENTS

Event 59 Boys Hammer Throw 10:00 a.m. =============================================================================== Cougar Invit: 204-01 2001 Michael Anderman, Kelowna, B.C. Mooberry: 225-01 1986 Tore Gustafsson, WSU Name Year School =============================================================================== 1 Steacy, Jim Chinook TC 224-04.00 68.37m 2 Merrill, Landon Camas 163-05.00 49.80m 3 Annen, Kyle Orofino 160-10.00 49.02m 4 Rehwalt, A.J. Richland 154-10.00 47.19m 5 Forsyth, Scott Richland 153-03.00 46.71m 6 Sorenson, Dave Richland 147-00.00 44.80m 7 Hodgson, Willie Lac-Wash 140-10.00 42.92m 8 McClanahan, Sean Camas 140-00.00 42.67m 9 Forseth, Kyle Richland 123-00.00 37.49m

Event 60 Girls Long Jump 10:00 a.m. =============================================================================== Cougar Invit: 17-10 2000 Danielle Ayers-Stamper, Lacrosse-Washtucna Mooberry: 21-05.75 1988 Shu-Ahin, China Name Year School =============================================================================== 1 Ayers-Stamper, Danielle Lac-Wash 18-04.75 5.60m 2 Clemens, Carrie Shadle Park 17-08.00 5.38m 3 Singleton, Kristin Southridge 17-04.50 5.29m 4 Imran, Gayle Decatur 17-03.00 5.25m 5 Cox, Baily Wilbur-Crest 16-10.50 5.14m 6 McElhinney, Betsy WV-Yakima 16-05.50 5.01m 7 Manis, Jana Southridge 16-04.50 4.99m 8 Yeager, Kalyn Selah 16-03.25 4.95m 9 Patten, Jamie Moscow 16-03.00 4.95m 10 Murphy, Jessica Kamiakin 16-01.75 4.92m 11 Rosenberg, Sarajane Pendleton 16-02.00 4.92m 12 Merrill, Amanda Mead 16-00.25 4.88m 13 Schutzle, Catie Shadle Park 16-00.00 4.87m 14 Blake, Linda Richland 15-11.00 4.85m 15 Miellis, Krista Redmond 15-10.00 4.82m 16 Powell, Danitra Decatur 15-07.50 4.76m 17 Kinyon, Kellyn Lewiston 15-04.00 4.67m 18 Anderson, Anna Lewiston 14-05.00 4.39m 19 Thayer, Rachel Camas ND

Event 61 Boys Javelin Throw 10:00 a.m. =============================================================================== Cougar Invit: 200-08 2000 Doug Vincent, Pasco High Mooberry: 257-02 1990 Stephan Wikstrom, WSU Name Year School =============================================================================== 1 Weisner, Brett Shadle Park 192-00.00 58.52m 2 Hodgson, Willie Lac-Wash 180-07.00 55.04m 3 Lillquist, Cade Ellensburg 165-09.00 50.52m 4 Obermiller, Kyle WV-Yakima 165-07.00 50.46m 5 McCormick, Pat Olympia 164-08.00 50.19m 6 Dosten, Dustin Richland 163-11.00 49.96m 7 Minnich, Travis Kamiakin 161-09.00 49.30m 8 Yerra, Pat Ritzville 161-08.00 49.27m 9 Roberts, Roland Selah 161-07.00 49.25m 10 Shelman, Spencer Shadle Park 160-00.00 48.76m 11 Antonietti, Eric CV 156-11.00 47.82m 12 Bohlen, Bret Lewis & Clk 156-08.00 47.75m 13 Palmer, Brandon Deer Park 154-10.00 47.19m 14 Young, Kyle Richland 154-00.00 46.93m 15 Schwisow, Cameron Olympia 153-05.00 46.76m 16 Anderson, Brad Richland 153-00.00 46.63m 17 Filbert, J.K. Puyallup 150-06.00 45.87m 18 Antonio, Jess Lewis & Clk 141-09.00 43.20m 19 Harris, Darrin Decatur 125-00.00 38.10m

Event 62 Girls Pole Vault 11:00 a.m. =============================================================================== Cougar Invit: 11-05.75 2001 Sara Rowse, Richland High Mooberry: 13-09.25 2000 Shae Bair, Utah State Name Year School =============================================================================== 1 Groesbeck, Amy Squalicum 11-03.00 3.42m 2 McClary, Heather Southridge 11-00.00 3.35m 3 Hedges, Allison Richland 10-06.00 3.20m 4 Reser, Miranda Mead 10-06.00 3.20m 5 Hays, Hailey Bon. Ferry 10-03.00 3.12m 6 Terry, Tina Valley Chris 9-04.00 2.84m 7 Voda, Holly Pullman 9-03.00 2.81m 8 Perez, Becky Selah 9-00.00 2.74m 9 Robertson, Holly Bethel 9-00.00 2.74m 10 Johnson, Kindra WV-Yakima 9-00.00 2.74m 11 Ransford, Liz Lewis & Clk 9-00.00 2.74m 12 Forsyth, Kayleigh Richland 9-00.00 2.74m 13 Borg, Leah Shadle Park 9-00.00 2.74m 14 Kechbiel, Kira Moscow 9-00.00 2.74m 15 Giffen, Dana Mead 8-06.00 2.59m 16 Hays, Jenna Bon. Ferry 8-06.00 2.59m 17 Arnold, Amber Kennewick 8-06.00 2.59m 18 Gibbons, Nicole Pasco 8-06.00 2.59m 19 Finley, Stephanie Selah 8-06.00 2.59m 20 Fosmark, Kelly Redmond 8-00.00 2.43m 21 Rondeau, Leslie Camas 8-00.00 2.43m 22 Hovley, Breann Pasco 7-06.00 2.28m 23 Petrilli, Lena Mead 5-06.00 1.67m

Event 63 Boys High Jump 11:00 a.m. =============================================================================== Cougar Invit: 6-06 2000 Andrew Burgess, East Valley-Spokane Mooberry: 7-06.25 1985 Dothel Edwards, USA Juniors Name Year School =============================================================================== 1 Defour, Julius Lewis & Clk 6-03.00 1.90m 2 Smith, Andrew WV-Yakima 6-03.00 1.90m 3 Gibson, Jeremiah CV 6-02.00 1.87m 4 Taylor, Sam CV 6-02.00 1.87m 5 Hampton, Ben Southridge 6-02.00 1.87m 6 Barrett, Brandon Redmond 6-02.00 1.87m 7 Smith, Cameron Redmond 6-01.00 1.85m 8 Thune, Jacob Redmond 6-01.00 1.85m 9 Faddis, Ryan Camas 6-00.00 1.82m 10 Lofton, Adrien Lewis & Clk 6-00.00 1.82m 11 Thorson, Kyle Lewiston 6-00.00 1.82m 12 Isaac, Nick Decatur 5-10.00 1.77m 13 Wiltse, Adam Deer Park 5-10.00 1.77m 14 Vela, Milo Olympia 5-10.00 1.77m 15 Tyler, Craig Camas 5-10.00 1.77m 16 Deceault, Tyler Decatur 5-08.00 1.72m 17 Clark, Alex Selah 5-08.00 1.72m

Event 64 Boys Shot Put 12:00 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 18.18m 2001 Jason Dixon, Lewis & Clark Mooberry: 21.08m 1984 John Brenner, UCLA Name Year School =============================================================================== 1 Dixon, Jason Lewis & Clk 59-08.00 18.18m 2 Neel, Cameron Woodville 56-00.00 17.06m 3 Roof, Andy EV Naches 45-04.00 13.81m 4 Moody, Justin EV-Spok 53-03.00 16.23m 5 Miller, Mark Olympia 52-07.00 16.02m 6 Langmesser, Jim Pendleton 51-09.00 15.77m 7 Graves, Russell Southridge 50-07.00 15.41m 8 Forsyth, Scott Richland 49-10.00 15.18m 9 Menendez, Carlos Lewis & Clk 49-06.00 15.08m 10 Volponi, Tony Olympia 49-02.00 14.98m 11 Merrill, Landon Camas 48-11.50 14.92m 12 Gaspard, Kellen Olympia 48-09.00 14.85m 13 Shoop, Brian CV 48-09.00 14.85m 14 Steacy, Jim Chinook TC 48-08.75 14.85m 15 Hargrow, William Pasco 48-08.00 14.83m 16 Dunivan, Luke Bethel 48-08.00 14.83m 17 Faulkner, Shane Orofino 48-05.00 14.75m 18 Farrell, Jared Pendleton 48-04.00 14.73m 19 Isaac, Joe Decatur 48-01.00 14.65m 20 Schuening, Roy Pendleton 47-03.00 14.40m 21 Guenther, Blaine Bethel 47-00.00 14.32m 22 Dirks, Adam Ritzville 46-08.00 14.22m 23 Gibbs, Dane Moscow 46-01.00 14.04m 24 Sorenson, Dave Richland 46-00.00 14.02m 25 Irwin, Andy WV-Yakima 45-11.50 14.00m 26 Bechtol, Brandon Shadle Park 45-11.00 13.99m 27 Lauderdale, Billy Ellensburg 45-07.00 13.89m 28 Callaghan, Eli Naches 45-04.00 13.81m 29 Boudia, Matt Olympia 45-02.00 13.76m 30 Urquhart, Josh Shadle Park 45-00.00 13.71m 31 Ronnfeldt, J.C. Decatur 43-01.25 13.13m 32 Stewart, Julian Lewis & Clk 42-05.00 12.92m 33 Annen, Kyle Orofino 42-04.00 12.90m

Event 65 Boys Long Jump 12:00 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 22-08 2000 Taylor Stubblefield, A.C. Davis High Mooberry: 26-04.75 1975 Randy Williams, USC Name Year School =============================================================================== 1 Bailey, Tom Moscow 22-09.00 6.93m 2 Alexander, Eric Shadle Park 21-07.00 6.57m 3 Clay, Michael Richland 21-06.00 6.55m 4 Han, Thomas WV-Yakima 21-05.50 6.54m 5 Lybbert, Matt Southridge 21-05.00 6.52m 6 Barrett, Brandon Redmond 21-01.75 6.44m 7 Brady, Matt Potlatch 21-01.00 6.42m 8 Larson, Drew Pendleton 21-01.00 6.42m 9 Collins, Brian Selah 21-00.50 6.41m 10 Gabriel, Shawn Shadle Park 21-00.00 6.40m 11 Cox, Aaron Richland 20-06.00 6.24m 12 Bjerkstrand, Jared Shadle Park 20-00.00 6.09m 13 Mattox, Eric Pasco 19-11.75 6.08m 14 Mettle, Evan Selah 19-02.50 5.85m 15 Saarheim, Josh Camas 19-02.00 5.84m 16 Deceault, Tyler Decatur 18-09.75 5.73m 17 Isaac, Nick Decatur 18-09.00 5.71m 18 McLean, Zach Deer Park 18-05.75 5.63m 19 Roberts, Roland Selah 18-00.75 5.50m 20 Griffith, Brian Shadle Park 6-06.00 1.98m 21 Weisner, Brett Shadle Park 6-02.00 1.87m 22 Nelson, Milton Lewis & Clk ND

Event 66 Girls Javelin Throw 12:00 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 141-06 2001 Rachel Bertholf, Mt. Spokane High Mooberry: 157-10 1999 Serene Ross, Purdue Name Year School =============================================================================== 1 Dean, Jenna Glenwood 145-00.00 44.19m 2 Schrader, Emily Mead 128-02.00 39.06m 3 Bowman, Colleen Lewis & Clk 122-00.00 37.18m 4 Johnston, Yvonne Southridge 121-05.00 37.00m 5 Jewell, Rachel CV 117-10.00 35.91m 6 Ulmer, Tiffany Ellensburg 115-03.00 35.12m 7 Burke, Becky Colfax 114-02.00 34.79m 8 Malone, Kathleen Lewis & Clk 110-09.00 33.75m 9 Uhlman, Sara Riverside Ch 108-10.00 33.17m 10 Wehr, Jen Kamiakin 108-03.00 32.99m 11 Norman, Kyla Olympia 108-01.00 32.94m 12 Folkestad, Laura Camas 106-02.00 32.35m 13 Niemi, Caitlyn Lewis & Clk 105-04.00 32.10m 14 Yergen, Amy WV-Yakima 104-05.00 31.82m 15 Shockman, Coleen Pasco 104-01.00 31.72m 16 Shuel, Jen Riverside Ch 101-06.00 30.93m 17 Peterson, Usha Pullman 101-01.00 30.81m 18 Hutchinson, Kate Pullman 101-01.00 30.81m 19 Berreth, Corrinna Shadle Park 101-00.00 30.78m 20 Perrault, Stacy Richland 100-06.00 30.63m 21 Bower, Amanda Olympia 99-04.00 30.27m 22 Carnline, Jill Deer Park 98-08.00 30.07m 23 Johnson, Jenny Richland 98-00.00 29.87m 24 Elizai, Grace Kennewick 97-08.00 29.76m 25 Danielson, Amy Kennewick 92-05.00 28.16m 26 Palmer, Shauneer Deer Park 90-01.00 27.45m 27 Campbell, Erica Decatur 64-07.00 19.68m

Event 67 Girls Hammer Throw 12:00 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 152-03 2001 Piper Hope, Orofino High Mooberry: 188-05 2002 Andrea Thornton, WSU Alumni Name Year School =============================================================================== 1 Henry, Brittney Lewis & Clk 166-10.00 50.85m 2 Elsbury, Katy Orofino 164-03.00 50.06m 3 Vogt, Suzanne Lewis & Clk 109-06.00 33.37m 4 Mills, Alayna Camas 100-01.00 30.50m 5 Folkestad, Laura Camas 98-08.00 30.07m 6 Buzan, Megan Camas 78-11.00 24.05m 7 Dunster, Anna Lac-Wash 45-06.00 13.86m

Event 68 Boys Pole Vault 2:00 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 15-06.25 2001 Jesse Dean, Glenwood High Mooberry: 18-02.50 1994 Nick Hysong, Arizona State Name Year School =============================================================================== 1 Gardner, Eli Shadle Park 15-00.00 4.57m 2 Brown, D.J. Squalicum 14-00.00 4.26m 3 Prince, Tyler Southridge 13-03.00 4.03m 4 Sanford, Cody Pasco 13-00.00 3.96m 5 Ames, Jeff Olympia 13-00.00 3.96m 6 Newton, Tyler CV 13-00.00 3.96m 7 Wagner, Brandon Naches 13-00.00 3.96m 8 Volz, Matt Redmond 13-00.00 3.96m 9 Saarheim, Josh Camas 12-06.00 3.81m 10 Story, Rick Bethel 12-06.00 3.81m 11 Antonietti, Eric CV 12-06.00 3.81m 12 Parker, Nick Richland 12-06.00 3.81m 13 Barker, Kyle Kamiakin 12-06.00 3.81m 14 Reeder, Seth WV-Yakima 12-00.00 3.65m 15 Neergaard, Brady Pasco 12-00.00 3.65m 16 Cox, Aaron Richland 11-06.00 3.50m 17 Sticklemeyer, Brandan Shadle Park 11-06.00 3.50m 18 Eisenger, Ty Moscow 11-06.00 3.50m

Event 69 Girls Triple Jump 2:00 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 36-04.25 2001 Robin Harris, Puyallup High Mooberry: 43-02.25 1994 Roshanda Glenn, UCLA Name Year School =============================================================================== 1 Robinson, Jena Lewis & Clk 37-01.00 11.30m 2 Cox, Baily Wilbur-Crest 36-11.50 11.26m 3 Merrill, Amanda Mead 36-00.75 10.99m 4 McElhinney, Betsy WV-Yakima 35-03.00 10.74m 5 Singleton, Kristin Southridge 34-08.00 10.56m 6 Patten, Jamie Moscow 33-07.00 10.23m 7 Baker, Holly Potlatch 33-06.00 10.21m 8 Murphy, Jessica Kamiakin 33-01.00 10.08m 9 Wisoe, Jennifer Pasco 32-11.75 10.05m 10 Rosenberg, Sarajane Pendleton 33-00.00 10.05m 11 Yeager, Kalyn Selah 33-00.00 10.05m 12 Lusk, Danielle Kamiakin 32-11.50 10.04m 13 Ojanen, Ineke Riverside Ch 32-09.00 9.98m 14 Wood, Tara Southridge 32-04.00 9.85m 15 Farrell, Katie Pullman 32-03.00 9.82m 16 Schmidt, Kara Moscow 32-00.00 9.75m 17 Lyle, Annie Bethel 32-00.00 9.75m 18 Calugas, Jessallee Decatur 29-04.00 8.94m

Event 70 Boys Discus Throw 2:00 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 170-09 2000 Paul Etter, Snohomish High Mooberry: 201-10 1970 John van Reenen, WSU Name Year School =============================================================================== 1 Steacy, Jim Chinook TC 169-05.00 51.63m 2 Neel, Cameron Woodville 165-10.00 50.54m 3 Moody, Justin EV-Spok 164-11.00 50.26m 4 Faulkner, Shane Orofino 164-05.00 50.11m 5 Merrill, Landon Camas 161-10.00 49.32m 6 Dixon, Jason Lewis & Clk 161-03.00 49.14m 7 Jamieson, Ian Pendleton 154-11.00 47.21m 8 Roof, Andy EV-Spok 154-00.00 46.93m 9 Filbert, J.K. Puyallup 152-05.00 46.45m 10 Miller, Mark Olympia 149-04.00 45.51m 11 Boudia, Matt Olympia 148-08.00 45.31m 12 Sorenson, Dave Richland 147-00.00 44.80m 13 Forsyth, Scott Richland 146-06.00 44.65m 14 Volponi, Tony Olympia 146-00.00 44.50m 15 Annen, Kyle Orofino 145-11.00 44.47m 16 Graves, Russell Southridge 144-10.00 44.14m 17 Riggers, Kyle Lewiston 142-00.00 43.28m 18 Jones, Devin Ellensburg 140-03.00 42.74m 19 Dunivan, Luke Bethel 140-00.00 42.67m 20 Schuening, Roy Pendleton 138-05.00 42.18m 21 Isaac, Joe Decatur 137-03.00 41.83m 22 McClanahan, Sean Camas 133-06.00 40.69m 23 Cautlon, Nick Lewis & Clk 126-06.00 38.55m 24 Ronnfeldt, J.C. Decatur 120-00.00 36.57m

Event 71 Girls Shot Put 2:00 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 43-09 2001 Piper Hope, Orofino High Mooberry: 56-01.75 1994 Valeyta Althouse, UCLA Name Year School =============================================================================== 1 Hutchinson, Kate Pullman 47-05.00 14.45m 2 Steelsmith, Stacy Bethel 43-08.00 13.30m 3 Faire, Amanda Ellensburg 40-09.00 12.42m 4 Elsbury, Katy Orofino 38-11.25 11.86m 5 Moore, Felice CV 37-06.00 11.43m 6 Jewell, Rachel CV 37-04.00 11.37m 7 Hutchinson, Corissa Mead 37-03.00 11.35m 8 Bower, Amanda Olympia 36-09.00 11.20m 9 Uhlman, Sara Riverside Ch 36-08.50 11.18m 10 Olson, Jenny Deer Park 35-08.50 10.88m 11 Schuening, Carly Pendleton 35-04.00 10.76m 12 Rowland, Lakesha Lewis & Clk 35-03.00 10.74m 13 Campbell, Erica Decatur 34-06.50 10.52m 14 Berreth, Corrinna Shadle Park 34-00.00 10.36m 15 Kirley, Erika Kennewick 33-08.00 10.26m 16 Carnline, Jill Deer Park 32-09.25 9.98m 17 Vogt, Suzanne Lewis & Clk 32-08.00 9.95m 18 Danielson, Amy Kennewick 32-04.00 9.85m 19 Nash, Jessie Lewiston 32-02.00 9.80m 20 Kamm, Amber Decatur 24-09.00 7.54m

Event 72 Girls High Jump 2:00 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 5-02.25 2001 Sara Fouts, Kennewick High Mooberry: 6-02 1984 Carina Westover, Oregon State Name Year School =============================================================================== 1 Manis, Jana Southridge 5-07.00 1.70m 2 Fouts, Sara Kennewick 5-06.00 1.67m 3 Brantner, Ambria WV-Yakima 5-05.00 1.65m 4 Clark, Karalee Riverside Ch 5-04.00 1.62m 5 Mathis, Lauren Kamiakin 5-04.00 1.62m 6 McElhinney, Betsy WV-Yakima 5-04.00 1.62m 7 Perkins, Teona Kennewick 5-03.00 1.60m 8 Anderson, Anna Lewiston 5-02.00 1.57m 9 Hughes, Krista Pasco 5-02.00 1.57m 10 Elliott, Michelle Pasco 5-02.00 1.57m 11 Lyle, Annie Bethel 5-02.00 1.57m 12 Hays, Hailey Bon. Ferry 5-01.00 1.54m 13 Burke, Becky Colfax 5-00.00 1.52m 14 McCouley, Megan Bethel 5-00.00 1.52m 15 Summers, Jennie CV 5-00.00 1.52m 16 Amador, Ilee Pullman 5-00.00 1.52m 17 Knuttgen, Bri Shadle Park 4-11.00 1.49m

Event 73 Boys Triple Jump 4:00 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 46-10 2000 Taylor Stubblefield, A.C. Davis High Mooberry: 54-11.75 1978 Ian Campbell, WSU Name Year School =============================================================================== 1 Hampton, Ben Southridge 46-08.00 14.22m 2 Robinson, Will Lewis & Clk 45-03.00 13.79m 3 Brady, Matt Potlatch 43-04.25 13.21m 4 Larson, Drew Pendleton 43-00.00 13.10m 5 Bailey, Tom Moscow 42-09.75 13.04m 6 Peone, Corey Inchelium 42-03.00 12.87m 7 McGuire, Clark Camas 42-02.00 12.85m 8 Copell, Chris Kamiakin 41-03.50 12.58m 9 Mettle, Evan Selah 41-00.50 12.50m 10 Strohmeier, Nick Olympia 41-00.00 12.49m 11 Deceault, Tyler Decatur 40-10.50 12.45m 12 Danner, Jeff Redmond 40-09.75 12.43m 13 Mayhew, Brett Richland 40-06.00 12.34m 14 Antonietti, Eric CV 40-04.50 12.30m 15 Dunstan, Trevor Pasco 40-04.00 12.29m 16 Vela, Milo Olympia 40-03.00 12.26m 17 Russell, Bill Orofino 40-02.50 12.25m 18 Washington, Carl Shadle Park 40-00.00 12.19m 19 Sandana, Dan Puyallup 39-10.50 12.15m 20 Isaac, Nick Decatur 39-06.00 12.03m 21 Fanning, Matt Pasco 39-04.50 12.00m 22 Faddis, Ryan Camas 38-08.00 11.78m 23 Roberts, Roland Selah 36-11.00 11.25m 24 McMeans, Ryan Selah 36-08.00 11.17m

Event 74 Girls Discus Throw 4:00 p.m. =============================================================================== Cougar Invit: 138-02 2000 Lauren Kooy, Quincy High Mooberry: 205-03 1988 Ai-Lan Zing, China Name Year School =============================================================================== 1 Kamm, Amber Decatur 84.30m 84.30m 2 Hutchinson, Kate Pullman 147-05.00 44.93m 3 Kirley, Erika Kennewick 131-07.00 40.10m 4 Elsbury, Katy Orofino 123-05.00 37.61m 5 Moore, Felice CV 122-10.00 37.43m 6 Wheelhouse, Chelsy Glenwood 121-06.00 37.03m 7 Steelsmith, Stacy Bethel 120-00.00 36.57m 8 Hutchinson, Corissa Mead 111-07.00 34.01m 9 Ferett, Stefanie Shadle Park 109-05.00 33.35m 10 Kulp, Rainey Shadle Park 108-00.00 32.91m 11 Vogt, Suzanne Lewis & Clk 106-10.00 32.56m 12 Olson, Jenny Deer Park 105-05.00 32.13m 13 Nash, Jessie Lewiston 105-00.00 32.00m 14 Weitz, Megan Richland 101-00.00 30.78m 15 Wanner, Micaela Camas 100-02.00 30.53m 16 Campbell, Erica Decatur 94-05.00 28.77m 17 Danielson, Amy Kennewick 45-02.00 13.76m 18 Folkestad, Laura Camas ND

Washington State Cougars Athletics
advertisement

advertisement