MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Revised Schedule and Heat Sheets for Cougar Invite Track Meet
T
+
-
Courtesy: Washington State Athletics
Release: 04/21/2010
Send Mail Print RSS
Related Links

April 23, 2010

REVISED Cougar Invite Heat Sheets in PDF Format Get Acrobat Reader

                         REVISED APRIL 23, 2010
                  10th Annual Cougar Invitational - 4/24/2010
                              Cougar Invitational
                      Mooberry Track, Pullman, Washington
                                 Meet Program

Event 1 Women Javelin Throw =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 10:00 AM Meet Record: 49.26m 2008 Lynnea Braun, SCC Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Aikins, Amber Montana 35.20m 2 Goodman, Lindsay Idaho 37.45m 3 Johnson-McKeown, Jasmine Washington St. 33.47m 4 Deishl, Emilee Eastern Washingt 40.03m 5 Steward, Barbara Montana 36.88m 6 Jensen, Angela Washington St. 36.30m 7 Stewart, Richelle Eastern Washingt 38.48m 8 Rodriguez, Adrianna Spokane CC 33.89m 9 Hall, Lindsey Montana 36.94m 10 Hartshorn, Kaylee Spokane CC 35.24m 11 Garris, Vanessa Idaho ND Flight 2 Finals 1 Brooks, Anna Spokane CC 46.73m 2 Hartz, Ulrike Idaho 47.96m 3 Rouse, Ellen Idaho 40.97m 4 George, Anna Spokane CC 40.12m 5 Stanton, Hannah Montana 40.45m 6 Randall, Brook Spokane CC 40.43m 7 Hamilton, Jennifer Washington St. 47.85m 8 Tschida, Marissa Washington St. 56.71m 9 Rominger, Erica Montana 40.07m

Event 2 Women Hammer Throw =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 10:00 AM Meet Record: 62.33m 2002 Andrea Thornton, Unattached Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Tauvela, Vania Eastern Washingt 45.72m 2 Chaney, Erica Eastern Washingt 46.02m 3 Ennen, Nicole Montana 42.38m 4 Rajala, Kiandra Montana 46.57m 5 Stray, Jasmine Eastern Washingt 45.72m 6 Brown, Jennifer Montana 42.54m 7 Edwards, Andrea Spokane CC 43.81m Flight 2 Finals 1 Midles, Gabby Idaho 58.62m 2 Whitfield, Cassie Washington St. 50.83m 3 Williams, Brittany Montana 52.36m 4 Jensen, Kjirsten Washington St. 53.70m 5 Luckenbach, Nicole Eastern Washingt 60.65m 6 Smith, Kirsten Lewis-Clark 47.21m 7 Jacobsen, Emily Eastern Washingt 52.10m 8 Nutsch, Sarah Idaho 47.85m

Event 3 Men Long Jump =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 10:00 AM Meet Record: 7.53m 2000 Demetrius Murray, WSU Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Peterson, Cody Spokane CC 6.47m 2 DeFelice, Bryan Montana 6.56m 3 Vogel, Dylan Spokane CC 6.24m 4 Wright, Seth Montana 6.22m 5 Aronson, Jeff Idaho 6.16m 6 Lorentz, Jason Idaho 6.54m 7 Marchand, Will Spokane CC 6.42m 8 Goranson, Drew Spokane CC 6.29m 9 Briggs, Colin Idaho 6.43m 10 Reneau, Zane Montana 6.18m Flight 2 Finals 1 Arrivey, Trent Washington St. 6.68m 2 Cobbs, Evander Spokane CC 6.57m 3 Bowen, Ryan Idaho 7.21m 4 Lee, Colby Idaho 6.61m 5 Hopkins, Ramsey Washington St. 6.89m 6 Scott-Ellis, Stephan Washington St. 7.40m 7 Williams, Kurt Unattached 7.13m 8 Hopkins, Armand Eastern Washingt 7.34m 9 Segota, Christian Montana 6.90m 10 Emry, Austin Montana 6.77m

Event 4 Men Pole Vault =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 11:00 AM Meet Record: 5.30m 2005 Tyson Byers, WSU Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Tomeo, Chibron Spokane CC 4.80m 2 Cogdill, Ben Eastern Washingt 5.10m 3 Nell, Carter Spokane CC 4.59m 4 Klas, Jeremy Idaho 5.38m 5 Baertlein, Jake Washington St. 4.75m 6 Schooley, Casey Unattached 4.60m 7 Webber, Keith Montana 4.58m 8 Sanchez, Efrain Unattached 4.74m 9 Stokken, Evan Montana 4.15m 10 Pope, Lucas Unattached 5.35m 11 Lind, Kersee Eastern Washingt 4.40m 12 Blanchard, Michael Montana 4.73m 13 Neace, Adam Washington St. 4.60m 14 Stone, Kyle Spokane CC 4.41m 15 Brenteson, John Unattached 4.65m

Event 5 Men Hammer Throw =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 12:00 PM Meet Record: 69.62m 2005 James Steacy, Team Alberta Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Levkiv, Andrey Unattached ND 2 Alnassim, Jaime Spokane CC 45.82m 3 Bartlett, Joe Washington St. ND 4 McNally, Ryan Montana 39.17m 5 Rothwell, Kyle Unattached ND 6 Faire, Brody Eastern Washingt 48.98m 7 Klug, Nathan Montana 50.10m 8 Slingsby, Bryan Montana 43.45m Flight 2 Finals 1 Lloyd, Matt Unattached 51.79m 2 Schaffer, Mike Unattached 51.90m 3 Clowe, Tyree Spokane CC 53.57m 4 Whitney, Beau Idaho 60.41m 5 Hellekson, Chris Montana 57.11m 6 Wood, Ben Idaho 54.81m 7 Rogan, James Idaho 66.71m 8 Howard, David Eastern Washingt 51.07m

Event 6 Men Javelin Throw =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 12:00 PM Meet Record: 68.64m 2000 Ryan Cole, Eastern Washington Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Lind, Kersee Eastern Washingt 55.85m 2 Taylor, Joseph Spokane CC 54.12m 3 Gonzalez, Ernesto Spokane CC 52.78m 4 Lemery, Ryan Spokane CC 51.81m 5 Goranson, Drew Spokane CC 52.29m 6 Armstrong, Tim Eastern Washingt 55.19m 7 Ryan, Jared Spokane CC 55.88m 8 Bowen, Ryan Idaho 46.26m Flight 2 Finals 1 Graff, Justin Montana 62.40m 2 Scherer, Lukas Spokane CC 62.45m 3 Brumbaugh, Richard Montana 64.80m 4 Weidman, Ryan BAS/bigfoot 71.00m 5 Marler, Jonathan Idaho 59.05m 6 Flemmer, Jason Montana 66.86m 7 Hutchinson, Cody Spokane CC 60.19m 8 Presby, Mark Washington St. 62.10m 9 Borland, Curt Unattached ND 10 Nolen, Wes Unattached 63.08m 11 McCoy, Randy Unattached 60.28m 12 Lefler, Doug Unattached 73.04m

Event 7 Women Long Jump =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 12:00 PM Meet Record: 6.31m 2000 Agneta Rosenblad, WSU Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Jensen, Angela Washington St. 5.26m 2 Rouse, Ellen Idaho 5.42m 3 Middleton, Ali Idaho 4.87m 4 Nielson, Samantha Idaho ND 5 Rozier, Kimika Washington St. 4.67m 6 Johnson-McKeown, Jasmine Washington St. 5.20m 7 Jackson, Shallyn Spokane CC 5.25m Flight 2 Finals 1 Missouri, Candace Washington St. 5.80m 2 Leslie, Jessica Montana 5.46m 3 Logan, Shaquana Washington St. 5.76m 4 Hartz, Ulrike Idaho 5.59m 5 Aikins, Amber Montana 5.54m 6 Covington, Alyssa Idaho 5.60m 7 Okoro, Brianna Eastern Washingt 5.85m 8 James, Chanel Spokane CC 5.86m

Event 8 Men High Jump =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 1:00 PM Meet Record: 2.10m 2001 Matt Alverson, WSU Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Kreger, Dustin Idaho 1.83m 2 Emry, Austin Montana 2.09m 3 Marler, Jonathan Idaho 2.04m 4 Stokken, Evan Montana 1.75m 5 Stewart, Adam Eastern Washingt 2.07m 6 Fishel, Cody Eastern Washingt 2.01m 7 Lee, Colby Idaho 1.88m 8 Fink, Braden Montana 1.91m 9 Vogel, Dylan Spokane CC 1.85m 10 VanZanten, Ross Washington St. 2.03m 11 Praast, Stephen Eastern Washingt 2.05m 12 Blanchard, Michael Montana 1.93m 13 Schauble, Kyle Washington St. 1.76m 14 Wright, Seth Montana 2.01m

Event 9 Women 3000 Meter Steeplechase =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 1:15 PM Meet Record: 10:44.41 2002 Letiwe Marakurwa, Unattached Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Tritz, Kim Montana 11:26.45 2 Draper, Laurel Idaho 11:30.20 3 Funk, Molly Gonzaga 11:24.21 4 Austin, Caroline Washington St. 11:36.75 5 Bergam, Lauren Gonzaga NT

Event 10 Men 3000 Meter Steeplechase =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 1:30 PM Meet Record: 9:14.49 2000 Randy Reeder, Idaho State Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Reynolds, Lynn Montana 9:05.98 2 Potratz, Steve Idaho 9:20.55 3 Gonzales, Andrew Unattached NT 4 Sorenson, Simon Eastern Washingt 9:30.00 5 Goodrick, Trevin Spokane CC 9:46.41 6 Barton, Cody Eastern Washingt 10:07.09 7 Lunstrum, Lars Idaho 10:15.31 8 Richie, Patrick Gonzaga 10:24.26 9 Brekke, Alex Idaho 9:29.54 10 Englund, Justin Washington St. NT

Event 11 Women 4x100 Meter Relay =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 1:45 PM Meet Record: 45.38 2001 WSU, WSU Rosenblad, Reed, Skinner, Richardson School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 3 Spokane CC 47.25 1) Nida, Nicole 2) Valentine, Myisha 3) Harris, Vanessa 4) James, Chanel 4 Washington St. 45.67 1) Robinson, Cindy 2) Griffey, Princess Joy 3) Johnson-McKeown, Jasmine 4) Fermin, Shawna 5 Eastern Washington 46.26 1) Frey, Sarah 2) Okoro, Brianna 3) Davis, Shene 4) Leavitt, Whitney 6 Montana 48.13 1) Jenkins, Melissa 2) Walter, Jennifer 3) Clark, Erin 4) Green, Anika

Event 12 Men 4x100 Meter Relay =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 1:50 PM Meet Record: 39.81 2002 WSU, WSU Chatman, Henry, Cason, Buchanan School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 4 Montana 41.75 1) Segota, Christian 2) Stokken, Evan 3) Carcamo, David 4) Parker, Case 5 Spokane CC 41.83 1) Peterson, Cody 2) Victor, Austin 3) Wordell, Spencer 4) Vetter, Michael

Event 13 Women Discus Throw =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 2:00 PM Meet Record: 54.12m 2001 Andrea Thornton, WSU Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Sosnowski, Jessica Spokane CC 36.80m 2 Rodriguez, Adrianna Spokane CC 31.05m 3 Willmann, Sondra Spokane CC 29.74m 4 Garris, Vanessa Unattached ND 5 Rajala, Kiandra Montana 37.14m 6 Williams, Brittany Montana 40.50m 7 Brown, Jennifer Montana 40.69m Flight 2 Finals 1 Bothum, Mykael Idaho 45.86m 2 Ennen, Nicole Montana 43.92m 3 Zapien, Ana Eastern Washingt 42.67m 4 Smith, Kirsten Lewis-Clark 42.69m 5 Kenney, Ashley Washington St. 49.29m 6 Chaney, Erica Eastern Washingt 47.25m 7 Bingham, Mari Eastern Washingt 42.74m 8 Johnson-McKeown, Jasmine Washington St. 48.37m

Event 14 Men Shot Put =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 2:00 PM Meet Record: 20.09m 2008 Russ Winger, Idaho Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 McSurdy, Caleb Montana 16.27m 2 Levkiv, Andrey Unattached ND 3 Rothwell, Kyle Unattached ND 4 Brim, Marlowe Spokane CC 14.35m 5 Anderson, Marlyn Eastern Washingt 15.49m 6 Bowen, Ryan Idaho 10.32m 7 Jones, Griffon Spokane CC 14.55m 8 Clowe, Tyree Spokane CC 14.19m 9 Magee, Mike Idaho 14.46m 10 Salus, Sam Idaho ND Flight 2 Finals 1 Hellekson, Chris Montana 16.69m 2 Whitney, Beau Idaho 16.45m 3 Bartlett, Joe Washington St. 16.88m 4 Faire, Brody Eastern Washingt 16.53m 5 Howard, David Eastern Washingt 17.39m 6 Mannucci, Eugenio Idaho 18.13m 7 Rogan, James Idaho 17.10m 8 Weintraub, Jacob Washington St. 16.57m

Event 15 Men Triple Jump =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 2:00 PM Meet Record: 15.02m 2000 Tim Archer, EWU Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Marchand, Will Spokane CC 13.46m 2 Keto, Kaden Montana 13.49m 3 DeFelice, Bryan Montana 13.41m 4 Hubler, Elliott Unattached 14.40m 5 Lee, Colby Idaho ND 6 Briggs, Colin Idaho 13.72m 7 Cobbs, Evander Spokane CC 13.91m 8 Hopkins, Armand Eastern Washingt 14.50m 9 Praast, Stephen Eastern Washingt 13.94m 10 Vogel, Dylan Spokane CC ND 11 Reneau, Zane Montana 12.87m 12 Lorentz, Jason Idaho 13.88m

Event 16 Women 1500 Meter Run =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 2:00 PM Meet Record: 4:36.93 2001 Anna Blue, WSU Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Payne, Kesslee Montana 4:32.23 2 Drennen, Katrina Montana 4:32.26 3 Sandoval, Marisa Washington St. 4:32.77 4 Andrews, Amanda Washington St. 4:32.91 5 Hoenke, Bridgette Montana 4:35.80 6 Klettke, Kelsey Lewis-Clark 4:43.66 7 O'Brien, Corrina Gonzaga 4:47.13 8 Dye, Stephanie Eastern Washingt 4:50.00 9 Dart, Megan Spokane CC 4:55.66 10 Bailey, Armarose Spokane CC 5:02.81 11 Owens, Katie Spokane CC 5:03.44 12 Sweeney, Melissa Spokane CC 5:04.77

Event 17 Men 1500 Meter Run =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 2:10 PM Meet Record: 3:48.62 2002 Kip Kangogo, Athletics Alberta Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Hickerson, David Washington St. 3:50.10 2 Ahlbeck, Sam Washington St. 3:53.33 3 Kimpel, Andrew Unattached 3:56.50 4 Britt, Barry Idaho 3:56.70 5 Merkling, Kevin Idaho 3:57.51 6 Lund, Cody Montana 3:59.40 7 Ebding, Bowe Eastern Washingt 4:00.00 8 Curnutt, Jordan Eastern Washingt 4:00.00 9 Shirley, Tyler Spokane CC 4:00.08 10 Hagmeier, Hans Gonzaga 4:00.50 11 Tardy, Bastien Unattached 4:01.00 12 Brown, Anthony Spokane CC 4:01.27 13 Christian, Jared Gonzaga 4:03.83 14 Cesal, Andrew Spokane CC 4:04.67 15 Jacob, David Spokane CC 4:05.19 16 Wilson, Nick Spokane CC 4:07.27 17 VanDeBrake, Cody Spokane CC 4:07.85 18 Lunstrum, Lars Idaho 4:10.76 19 Osborn, Jeff Idaho 4:15.64 20 Cronrath, Matt Unattached 3:58.00

Event 18 Women 100 Meter Hurdles =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 2:25 PM Meet Record: 13.58 2001 Agneta Rosenblad, WSU Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 2 Pena, Kasey Spokane CC 15.96 3 Johnson-McKeown, Jasmine Washington St. 15.37 4 Betz, Megan Montana 14.81 5 Sime, Katie Eastern Washingt 14.91 6 Rouse, Ellen Idaho 15.50 Section 2 Timed Finals 1 Crabb, Brittnay Washington St. 14.53 2 Aikins, Amber Montana 14.43 3 Logan, Shaquana Washington St. 14.13 4 Gordon, Christie Idaho 13.34 5 Williams, Jalisa Washington St. 14.10 6 Green, Anika Montana 14.30 7 Frey, Sarah Eastern Washingt 14.44 8 Hall, Lindsey Montana 14.45

Event 19 Women Pole Vault =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 2:30 PM Meet Record: 4.25m 2006 Tamara Diles, WSU Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Hall, Chloe Eastern Washingt 3.65m 2 Friese, Chelsi Eastern Washingt 3.95m 3 Dunning, Morgan Idaho 3.55m 4 Mueller, Michayla Spokane CC 3.30m 5 Fitzpatrick, Carly Washington St. 3.35m 6 Smith, Kelsey Montana 3.66m 7 Dahlgren, K.C. Idaho 4.16m 8 Jordan, Rachel Eastern Washingt 3.65m 9 Hall, Mackenzie Eastern Washingt 3.65m 10 Moore, Hilary Washington St. 3.72m 11 Winlow, Loreah Washington St. 3.55m 12 Sime, Katie Eastern Washingt 3.65m

Event 20 Men 110 Meter Hurdles =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 2:45 PM Meet Record: 13.80 2001 Arend Watkins, WSU Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Blanchard, Michael Montana 17.66 2 Ward, Ben Spokane CC 15.82 3 Stokken, Evan Montana 15.28 4 Danreuther, Kyle Montana 15.26 5 Hopkins, J Washington St. 15.28 6 Shalk, Tanner Spokane CC 15.65 7 Nell, Carter Spokane CC 16.09 8 Wright, Seth Montana 17.18 Section 2 Timed Finals 1 Armstrong, Tim Eastern Washingt 14.98 2 Hopkins, Ramsey Washington St. 14.80 3 Shaw, Maurice Idaho 14.32 4 Dittmer, Paul Idaho 13.78 5 Anderson, Jeshua Washington St. 14.16 6 Warner, Steven Eastern Washingt 14.68 7 Victor, Austin Spokane CC 14.88 8 Blackwell, Armon Eastern Washingt 14.97

Event 21 Women 400 Meter Dash =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 2:55 PM Meet Record: 54.94 2005 Terran Legard, Unattached Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 2 Schaffer, Lauren Idaho 58.62 3 Zalud, Courtney Washington St. 58.54 4 Lawhead, Chelsea Spokane CC 58.29 5 Nida, Nicole Spokane CC 58.43 6 Valentine, Myisha Spokane CC 58.56 7 Ortiz, Yesenia Spokane CC 59.47 Section 2 Timed Finals 2 Brown, Brianne Washington St. 57.13 3 Grey, Chantelle Montana 56.76 4 Jacka, Kelly Idaho 56.58 5 Rey, AshLee Idaho 56.65 6 Hill, Jacki Washington St. 56.90 7 Clark, Erin Montana 57.51 8 Downey, Kelly Eastern Washingt 58.00

Event 22 Men 400 Meter Dash =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 3:05 PM Meet Record: 47.27 2002 Christopher Tyler, Athletics Alberta Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 2 Nickerson, Cori Spokane CC 50.01 3 Ramos, Jimmy Spokane CC 49.83 4 Dalton, Josh Idaho 49.64 5 Jennings, Andre Washington St. 49.76 6 Olsson, Nick Eastern Washingt 49.89 7 Jacka, Jeff Idaho 51.62 8 Bowen, Ryan Idaho 51.68 Section 2 Timed Finals 1 Nokes, Jason Spokane CC 49.59 2 Okoro, Michael Unattached 48.30 3 Head, Spencer Unattached 48.00 4 Butorac, Chad Eastern Washingt 47.19 5 Follett, Reny Washington St. 47.39 6 Parker, Case Montana 48.20 7 Ulrey, Kyle Eastern Washingt 48.50 8 McCann, Wesley Washington St. 49.27

Event 23 Women 100 Meter Dash =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 3:20 PM Meet Record: 11.66 2001 Angela Whyte, Idaho Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 2 Brooks, Devin Unattached 13.00 3 Jackson, Shallyn Spokane CC 12.89 4 Green, Anika Montana 12.56 5 Jenkins, Melissa Montana 12.69 6 Leslie, Jessica Montana 12.98 7 Williams, Jalisa Washington St. NT Section 2 Timed Finals 1 Harris, Vanessa Spokane CC 12.40 2 Davis, Shene Eastern Washingt 12.18 3 Hurrel, Karlene Idaho 12.07 4 James, Chanel Spokane CC 11.81 5 Leavitt, Whitney Eastern Washingt 11.96 6 Walter, Jennifer Montana 12.15 7 Clem, Morgan Unattached 12.26 8 Missouri, Candace Washington St. 12.39

Event 24 Men 100 Meter Dash =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 3:30 PM Meet Record: 10.37 2003 Bennie Chatman, WSU Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 3 Maldonado, Brian Spokane CC 11.41 4 Schauble, Kyle Washington St. 11.11 5 Segota, Christian Montana 11.14 6 Griffey, Ezra John Washington St. NT 7 Lorentz, Jason Idaho NT Section 2 Timed Finals 2 Victor, Austin Spokane CC 11.05 3 Hill, Daniel Eastern Washingt 11.00 4 Reyes, Andrew Unattached 10.98 5 Harewood, Marcus Unattached 10.98 6 Aronson, Jeff Idaho 11.00 7 Wordell, Spencer Spokane CC 11.07 8 Dittmer, Paul Idaho 11.08 Section 3 Timed Finals 2 Robinson, Zach Eastern Washingt 10.85 3 Carcamo, David Montana 10.76 4 Vetter, Michael Spokane CC 10.69 5 Michener, Sam Idaho 10.75 6 Daye, Daniel Unattached 10.85 7 Peterson, Cody Spokane CC 10.95 8 Scott-Ellis, Stephan Washington St. 10.96

Event 25 Women High Jump =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 3:30 PM Meet Record: 1.80m 2008 Diana Pickler, WSU Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Abbott, Gwenn Montana 1.68m 2 Leslie, Jessica Montana 1.59m 3 Chadez, Breeana Idaho 1.70m 4 Wamsley, Jennifer Eastern Washingt 1.63m 5 Hall, Lindsey Montana 1.68m 6 Miller, Taymussa Eastern Washingt 1.65m 7 Jepsen, Elise Eastern Washingt 1.63m 8 Stewart, Amanda Washington St. 1.70m 9 Creech, Maria Washington St. 1.70m 10 Parent, Holly Washington St. 1.82m 11 Jensen, Angela Washington St. 1.64m 12 Aikins, Amber Montana 1.56m 13 Rice, Christine Washington St. 1.78m 14 Rouse, Ellen Idaho 1.45m 15 Betz, Megan Montana 1.66m 16 Ketcham, Audrey Unattached 1.72m 17 Hartshorn, Kaylee Spokane CC 1.55m 18 Reuben, Sasha Spokane CC 1.60m 19 Okoro, Brianna Eastern Washingt 1.64m

Event 26 Women 800 Meter Run =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 3:45 PM Meet Record: 2:09.94 2000 Alishia Booterbaugh, WSU Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Schaffer, Lauren Idaho 2:07.82 2 Andrus, Brooke Montana 2:10.93 3 Draper, Laurel Idaho 2:11.79 4 Eickholt, Emily Montana 2:11.99 5 Kalbrener, Anna Idaho 2:13.63 6 Norris, Hillary Unattached 2:14.99 7 Williams, Brittany Eastern Washingt 2:15.00 8 McDaniel, Rachel Spokane CC 2:17.93 9 Dart, Megan Spokane CC 2:22.12 10 Estep, Rachel Idaho 2:27.93

Event 27 Men 800 Meter Run =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 3:50 PM Meet Record: 1:49.28 2002 Japheth Kimutai, Puma Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Reynolds, Lynn Montana 1:55.91 2 Gilbert, Peter Eastern Washingt 1:56.00 3 VanDeBrake, Cody Spokane CC 1:57.02 4 Jacob, David Spokane CC 1:58.92 5 Brown, Anthony Spokane CC 1:59.37 6 Goodrick, Trevin Spokane CC 2:01.44 7 Wilson, Nick Spokane CC 2:01.93 8 Tardy, Bastien Unattached NT Section 2 Timed Finals 2 Bradwell, Cody Eastern Washingt 1:55.81 3 Merkling, Kevin Idaho 1:54.91 4 Smyth, Alex Eastern Washingt 1:55.00 5 Rainwater, Bryce Unattached 1:55.04 6 Tylor, Kyle Idaho 1:55.41 7 Rose, Chris Spokane CC 1:55.67 8 Shirley, Tyler Spokane CC 1:54.68 Section 3 Timed Finals 1 Dalton, Josh Idaho 1:50.97 2 Head, Spencer Unattached 1:51.00 3 Anderson, Jeshua Washington St. 1:53.15 4 Smith, Nick Unattached 1:53.48 5 smith, matt Unattached 1:53.53 6 Weinman, Casey Montana 1:53.84 7 Taylor, Bevan Montana 1:53.88 8 Smith, Ian Washington St. 1:53.89 9 Stoker, Jason Washington St. 1:54.74

Event 28 Men Discus Throw =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 4:00 PM Meet Record: 58.80m 2000 Ian Waltz, WSU Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 McNally, Ryan Montana 44.61m 2 Hutchinson, Cody Spokane CC 41.32m 3 Brim, Marlowe Spokane CC 42.16m 4 Klug, Nathan Montana 39.59m 5 Slingsby, Bryan Montana 40.86m 6 Stokken, Evan Montana 29.35m 7 Schauble, Kyle Washington St. 34.34m 8 Wright, Seth Montana 38.60m 9 Levkiv, Andrey Unattached ND 10 Rothwell, Kyle Unattached ND 11 Blanchard, Michael Montana 35.68m Flight 2 Finals 1 Rogan, James Idaho 49.21m 2 Nielsen, Zach Eastern Washingt 48.88m 3 Jones, Griffon Spokane CC 46.86m 4 Lamb, Matt Washington St. 56.53m 5 Hellekson, Chris Montana 50.80m 6 Howard, David Eastern Washingt 49.38m 7 Bartlett, Joe Washington St. 52.36m 8 McSurdy, Caleb Montana 46.50m 9 Whitney, Beau Idaho 52.26m

Event 29 Women Shot Put =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 4:00 PM Meet Record: 15.69m 2008 Mykael Bothum, Idaho Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Hartz, Ulrike Idaho 12.05m 2 Rouse, Ellen Idaho 11.36m 3 Goodman, Lindsay Idaho 10.87m 4 Garris, Vanessa Unattached ND 5 Betz, Megan Montana 11.38m 6 Smith, Kirsten Lewis-Clark 12.36m 7 Willmann, Sondra Spokane CC 9.41m 8 Jensen, Angela Washington St. 9.86m 9 Sosnowski, Jessica Spokane CC 11.48m Flight 2 Finals 1 Kenney, Ashley Washington St. 12.57m 2 George, Anna Spokane CC 13.30m 3 Johnson-McKeown, Jasmine Washington St. 13.64m 4 Williams, Brittany Montana 13.69m 5 Bingham, Mari Eastern Washingt 13.82m 6 Coffey, Ashlee Eastern Washingt 12.54m 7 Bothum, Mykael Idaho 17.20m 8 Chaney, Erica Eastern Washingt 14.65m

Event 30 Women Triple Jump =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 4:00 PM Meet Record: 12.54m 2007 Sarah Burns, WSU Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Godsey, Ashley Idaho 10.53m 2 Middleton, Ali Idaho 10.67m 3 Rozier, Kimika Washington St. 10.93m 4 Harris, Vanessa Spokane CC 11.30m 5 Graham, Asia Montana 11.36m 6 Miller, Taymussa Eastern Washingt 11.37m 7 Jepsen, Elise Eastern Washingt 11.40m 8 Hall, Lindsey Montana 11.70m 9 Davis, Shene Eastern Washingt 11.88m

Event 31 Women 400 Meter Hurdles =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 4:10 PM Meet Record: 58.49 2004 Ellannee Richardson, Unattached Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 3 Steiner, Kristen Montana 1:05.25 4 Stabl, Ashley Eastern Washingt 1:03.55 5 Betz, Megan Montana 1:05.22 6 Pena, Kasey Spokane CC 1:11.17 Section 2 Timed Finals 2 Walter, Jennifer Montana 1:01.64 3 Elseroad-Wall, Veronica Washington St. 1:00.92 4 Frey, Sarah Eastern Washingt 1:00.39 5 Crabb, Brittnay Washington St. 1:00.62 6 Logan, Shaquana Washington St. 1:01.22 7 Hedel, Caroline Washington St. 1:01.67 8 Jenkins, Melissa Montana 1:02.29

Event 32 Men 400 Meter Hurdles =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 4:20 PM Meet Record: 51.61 2003 Eric Dudley, WSU Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 2 Lind, Kersee Eastern Washingt 54.85 3 Danreuther, Kyle Montana 54.45 4 Hopkins, J Washington St. 51.49 5 Armstrong, Tim Eastern Washingt 54.05 6 Shalk, Tanner Spokane CC 54.57 7 Victor, Austin Spokane CC 57.84

Event 33 Women 200 Meter Dash =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 4:30 PM Meet Record: 23.91 2001 Erin Reed, WSU Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 3 Ortiz, Yesenia Spokane CC 27.01 4 Grey, Chantelle Montana 25.55 5 Clark, Erin Montana 25.63 6 Jackson, Shallyn Spokane CC 27.01 Section 2 Timed Finals 2 Nida, Nicole Spokane CC 25.36 3 Clem, Morgan Unattached 25.02 4 James, Chanel Spokane CC 24.51 5 Hurrel, Karlene Idaho 24.51 6 Rouse, Ellen Idaho 25.22 7 Green, Anika Montana 25.40

Event 34 Men 200 Meter Dash =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 4:40 PM Meet Record: 21.22 2003 Anthony Buchanan, WSU Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 2 Griffey, Ezra John Washington St. NT 3 Maldonado, Brian Spokane CC 22.93 4 Nickerson, Cori Spokane CC 22.59 5 Ramos, Jimmy Spokane CC 22.73 6 Jacka, Jeff Idaho 22.96 Section 2 Timed Finals 2 Victor, Austin Spokane CC 22.41 3 Hamlett, Kendale Unattached 22.30 4 Parker, Case Montana 22.24 5 Okoro, Michael Unattached 22.30 6 Harewood, Marcus Unattached 22.40 7 Daye, Daniel Unattached 22.45 Section 3 Timed Finals 2 Carcamo, David Montana 22.02 3 Carpenter, Mike Unattached 21.81 4 Michener, Sam Idaho 21.69 5 Vetter, Michael Spokane CC 21.71 6 Reyes, Andrew Unattached 22.00 7 McCann, Wesley Washington St. 22.08 8 Wall, Brad Eastern Washingt 22.09

Event 35 Women 3000 Meter Run =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 4:55 PM Meet Record: 10:26.00 2006 Ashley Puga, NW Nazarene Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Drennen, Katrina Montana 9:32.01 2 Payne, Kesslee Montana 9:37.16 3 Donnelly, Brenn Gonzaga 10:22.90 4 Tritz, Kim Montana 10:23.80 5 Volcheff, Laura Gonzaga 10:24.31 6 Lloyd, Kayla Gonzaga 10:24.55 7 O'Regan, Brittany Gonzaga 10:26.21 8 Bergam, Lauren Gonzaga 10:27.33 9 Nation, Lacey Gonzaga 10:27.71 10 Slamkowski, Elizabeth Gonzaga 10:28.20 11 Kettering, Mary Montana 10:36.63 12 Van Lith, Jaime Gonzaga 10:38.45 13 Funk, Molly Gonzaga 10:45.00 14 Bailey, Armarose Spokane CC 11:08.60 15 Owens, Katie Spokane CC 11:09.76 16 Sweeney, Melissa Spokane CC 11:11.74 17 Moore, Molly Gonzaga 11:34.37 18 Rosslerova, Diana Idaho 11:46.55 19 Rochholz, Lauren Gonzaga 12:00.00 20 Whalen, Virginia Gonzaga NT 21 Wilkinson, Kelly Gonzaga NT 22 Dols, Caitlin Gonzaga NT 23 Makowski, Teresa Gonzaga NT 24 Lightfoot, Kristen Gonzaga NT

Event 36 Men 3000 Meter Run =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 5:15 PM Meet Record: 8:39.22 2005 Ryan Freimuth, WSU Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Smargiassi, Dominic Washington St. 8:20.37 2 Withers, Brett Gonzaga 8:39.79 3 Mosey, Nick Unattached 8:41.50 4 Bejar, Matthew Gonzaga 8:42.43 5 Lance, Ben Gonzaga 8:47.80 6 Fisher, Michael Montana 8:48.25 7 Boyle, Chris Gonzaga 8:48.71 8 Jimenez, Rigoberto Spokane CC 8:49.11 9 Decker, Quinton Montana 8:55.00 10 Walker, Andrew Unattached 8:56.33 11 Berge, Ian Gonzaga 8:57.21 12 Dube, Jeremiah Idaho 8:57.61 13 Rothenberger, Lucas Gonzaga 8:57.76 14 Jimenez, Humberto Spokane CC 8:59.11 15 Salus, Sam Idaho 9:01.55 16 O'Neil, Cameron Gonzaga 9:03.51 17 Gregorio, Jared Gonzaga 9:07.34 18 Gosselin, Matt Gonzaga 9:10.23 19 Morgan, Michael Unattached 9:18.20 20 Hartmeier, Joey Spokane CC 9:19.65 21 Stout, Noah Gonzaga 9:20.00 22 Ytsma, Cory Idaho 9:20.07 23 Galvan, Anthony Unattached 9:20.23 24 Karafiat, Tony Gonzaga 9:22.20 25 Walters, Dana Gonzaga 9:22.81 26 Goade, Taylor Gonzaga 9:24.31 27 Kovich, Matthew Unattached 10:30.00

Event 37 Women 4x400 Meter Relay =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 5:30 PM Meet Record: 3:47.50 2008 WSU, WSU King, Laymna, Porter-Red, Elseroad-Wall School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 3 Spokane CC 3:56.71 1) Nida, Nicole 2) James, Chanel 3) McDaniel, Rachel 4) Lawhead, Chelsea 4 Washington St. 3:41.75 1) Elseroad-Wall, Veronica 2) Brown, Brianne 3) Crabb, Brittnay 4) Zalud, Courtney 5 Montana 3:51.33 1) Clark, Erin 2) Eickholt, Emily 3) Steiner, Kristen 4) Grey, Chantelle 6 Montana 'B' 4:00.50 1) Jenkins, Melissa 2) Walter, Jennifer 3) Hall, Lindsey 4) Betz, Megan

Event 38 Men 4x400 Meter Relay =============================================================================== Saturday 4/24/2010 - 5:40 PM Meet Record: 3:14.74 2000 Idaho State, Idaho State Udy, Hurst, Knight, Renner School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 3 Spokane CC 3:17.77 1) Nokes, Jason 2) Ramos, Jimmy 3) Nickerson, Cori 4) Wordell, Spencer 4 Washington St. 3:16.17 1) Follett, Reny 2) Lemenager, Luke 3) Abbott, Joe 4) Hopkins, J 5 Eastern Washington 3:16.25 1) Butorac, Chad 2) Ulrey, Kyle 3) Curnutt, Jordan 4) Wall, Brad 6 Montana 3:17.89 1) Danreuther, Kyle 2) Parker, Case 3) Weinman, Casey 4) Taylor, Bevan

Washington State Cougars Athletics
advertisement

advertisement